Unikālā operācijā vienlaikus transplantē jaunu seju un rokas 2

 09. aprīlis 2009 11:50 Ziņa

Francijas ķirurgi veikuši pasaulē pirmo sejas un rokas transplantāciju vienas operācijas laikā. Sarežģītā operācija kādā Parīzes piepilsētas slimnīcā ilga 30 stundas un tajā piedalījās vairāk nekā 40 mediķu komanda.Foto: news.sky.com


30 gadus vecajam pacients, kas palicis sakropļots pēc nelaimes gadījuma, piemērotu donoru gaidīja vairāk nekā gadu. Pacienta rētas no apdegumiem uz sejas un rokām bija tik ievērojamas, ka traucēja normāli socializēties, tikts slimnīcas izplatītajā paziņojumā. „Operācija bija veiksmīga un pacients ir labā stāvoklī,” informēja viens no diviem galvenajiem operējušajiem ķirurgiem. Pēc operācijas pacientam vismaz 15 dienas jāatrodas intensīvajā aprūpē. Ķirurgi transplantēja visu vīrieša seju no lūpām uz augšu, ieskaitot skalpu, degunu, ausis un pieri. „Tika atjaunoti nervi, cīpslas, artērijas un vēnas,” atklāj ķirurgs. Otra ķirurgu komanda veica abu roku, tai skaitā plaukstu transplantāciju. Tāpat pirmoreiz pasaulē mediķiem izdevās transplantēt jaunus augšējos un apakšējos plakstiņus. „To, vai nervi ataugs un varēs kustināt plakstiņus, rādīs laiks.

Pasaulē līdz šim pārstādītas piecas sejas

Līdz šim pasaulē veiktas piecas citas sejas transplantācijas operācijas, no kurām trīs norisinājušās tieši Francijā. Visnesenākā operācija tika veikta šā gada 27. martā šajā paša klīnikā – mediķi veica teju visas sejas transplantāciju 28 gadus vecam vīrietim, kura seja bija sakropļota šāviena rezultātā. (Nupat notikusī operācija unikāla ar to, ka vienlaikus pārstādīta seja un abas rokas.) 2007. gadā Francijā sejas transplantāciju veica 29 gadus vecam vīrietim, kas cieta no neirofibromatozes – lielāko daļu pacienta sejas klāja izkropļojoši audzēji. Savukārt pirmā veiksmīgā sejas transplantācijas paciente bija 38 gadus veca sieviete, kuras seju nežēlīgi sakropļoja pašas suns. Operācija tika veikta 2005.gadā Francijā. Ķīnietis, kuram 2006. gadā pēc lāča uzbrukuma tika veikta sejas transplantācijas operācija Ķīnā, nomira pāris gadus vēlāk. 

Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
2 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas