Kontracepcija pēc dzemdībām 3

 31. marts 2009 19:00 Raksts

Pēc bērniņa dzimšanas māmiņai sākas jauns dzīves posms – jaunas rūpes, nebijušas sajūtas, jaunas raizes un prieki. Mazulis prasa mammas mīlestību, siltumu un pieniņu. Sniedzot to visu bērnam, sieviete vienlaikus kļūst seksuāli aktīva, tāpēc ļoti bieži, apmeklējot ginekologu, māmiņas jautā par kontracepcijas metodēm pēc dzemdībām. Saprotamu iemeslu dēļ nākamo grūtniecību ģimene parasti vēl neplāno, tāpēc kontracepcijas metodei ir jābūt drošai un nekaitīgai gan mazulim, gan māmiņai.  Stāsta Evelīna Geceviča, ārste rezidente ginekoloģe, dzemdību speciāliste.Foto iesūtījusi Madara Baklāne, mammām.lv reģistrētā mamma


Zīdīšana nav droša izsargāšanās metode

Bieži vien māmiņas zīdīšanas laikā, pamatojoties uz maldiem, ka, barojot ar krūti nevar palikt stāvoklī, kontracepciju nelieto vispār. Taču zīdīšana nedod 100% garantiju, tāpēc to nevar uzskatīt par drošu kontracepcijas metodi. Teorētiski prolaktīns, hormons, kas atbild par piena produkciju sievietes organismā, vienlaikus kavē ovulāciju (olšūnas nobriešanu). Tomēr, izvēloties zīdīšanu par kontracepcijas metodi, jāņem vērā šādi faktori: māmiņas vispārējais veselības stāvoklis, hormonālais stāvoklis, ēšanas paradumi un individuālas īpatnības.

 

Barojot mazuli tikai ar krūti, pirmos 4-5 mēnešus varbūtība palikt stāvoklī ir minimāla, bet tomēr pastāv!


Ja sieviete ir vesela, nelieto zāles un baro bērniņu tikai un vienīgi ar krūti (nekādas mākslīgas piebarošanas, pat nedod ūdeni starp barošanām), tad pirmos 4-5 mēnešus varbūtība palikt stāvoklī ir minimāla, bet tomēr pastāv! Ja sieviete bērniņu baro vai piebaro mākslīgi vai dod starp barošanām ūdeni, tad iespēja palikt stāvoklī pastāv jau 3-4 nedēļas pēc dzemdībām!

Mēnešreižu nav, bet grūtniecība iestājas

Otrais populārākais mīts, kam tic sievietes, – ja pēc dzemdībām vēl nav atsākušas mēnešreizes, ieņemt bērniņu nevar. Ļoti bieži, tā arī nesagaidot menstruāciju pēc dzemdībām, māmiņai jāvēršas pie ginekologa, lai pārtrauktu grūtniecību, kurai viņa pašlaik nav gatava ne morāli, ne fiziski.
Paaugstinātā prolaktīna līmeņa dēļ barojošas māmiņas organismā mēnešreižu asiņošana var neparādīties dažus mēnešus, bet tas nenozīmē, ka ovulācija nenotiek. Turklāt arī māmiņām, kurām zīdīšanas laikā mēnešreizes atjaunojušās, ir grūti izmantot dabiskās auglības noteikšanas metodes (kalendāro, temperatūras, gļotu novērošanu un citas). 

Ko izvēlēties?

Kādu kontracepcijas metodi tomēr izvēlēties, ja barojat bērniņu ar krūti? Tai jābūt drošai un piemērotai katrai sievietei individuāli, tāpēc pareizais lēmums jums jāpieņem kopā ar savu ginekologu. Jāņem vērā, ka ne visas kontracepcijas metodes ir lietojamas laikā, kad barojat bērniņu ar krūti.

Zīdīšanas laikā var izmantot:
•    barjeras metodes (vīriešu vai sieviešu prezervatīvu – tiesa gan, Latvijā sieviešu prezervatīvi pieejami tikai atsevišķos intīmpreču veikalos);
•    vaginālās metodes (spermicīdi);
•    intrauterīnas metodes (hormonus vai varu saturoša intrauterīna ierīce, tā saucamā spirāle). Ja izvēlaties šo kontracepcijas metodi, jārēķinās, ka spirāli var ievadīt ne ātrāk kā sešas nedēļas pēc dzemdībām, bet pēc ķeizargrieziena tas jādara ne ātrāk kā 12 nedēļas pēc operācijas (kopā ar ginekologu jāizvērtē, vai pēc spirāles ielikšanas nav iespējas attīstīties mazā iegurņa iekaisumam);
•    neatliekamās kontracepcijas metodes (tabletes, kas satur lielu devu progestīna, jeb tā saucamā avārijas kontracepcija). Jāatceras, ka šo kontracepcijas metodi var lietot tikai ārkārtas gadījumos;
•    hormonālas metodes (tikai progestīnu saturošas tabletes). Progestīns ir viens no sieviešu dzimumhormoniem, kas sabiezina dzemdes kakla gļotas un apgrūtina brīvu spermas kustību, tādējādi apturot dzemdes gļotādas proliferāciju. Tikai progestīnu saturošās tabletes netraucē piena produktivitātei, kā arī nekaitē mazulim. Progestīna tabletes var iegādāties aptiekā tikai pēc ārsta izrakstītām receptēm.

Kas nav ieteicams
Kombinētas kontracepcijas tabletes, kontracepcijas plāksteri un vaginālie riņķi satur estrogēnus un progestīnus, tāpēc zīdīšanas laikā tos lietot nedrīkst, jo estrogēni var nomākt piena veidošanos sievietes organismā. Ar mātes pienu nokļūstot bērniņa organismā, estrogēni atšķirībā no tīriem progestīna preparātiem, kas māmiņas un bērna organismā negatīvu ietekmi neizraisa, var to negatīvi ietekmēt.          
Protams, ja sieviete bērniņu ar krūti nebaro, tad viņai ir piemērotas visas kontracepcijas metodes, ieskaitot kombinētās.

 

Arī māmiņām, kurām zīdīšanas laikā mēnešreizes atjaunojušās, ir grūti izmantot dabiskās auglības noteikšanas metodes.Lai būtu vieglāk izvēlēties tieši jums piemēroto kontracepcijas metodi, ieteicams izvērtēt arī tās efektivitāti:   
vīriešu prezervatīvs –  88-95,8%;
spermicīdi – 79-99,7%;
sieviešu sterilizācija – 99,6-100%;
vīriešu sterilizācija – 99,8%;
IUS (spirāle) ar hormoniem – 99,8-100%;
varu saturoša spirāle – 98-99,7%;
progestīna tabletes – 92-98%;
progestīna injekcija – 99,4-99,9%;
kontracepcijas tabletes (kombinētas, satur estrogēnus un progestīnu) – 99,8-100%;
kontracepcijas plāksteris – 92-99,7%;
vaginālais riņķis – 92-99,1%;
avārijas kontracepcija (vienreizēja) – 75-80%;
nekāda – 15-56,8%.


Lai jums šis laiks būtu piepildīts tikai ar patīkamām rūpēm par mazulīti, mīlestību, laimi un sauli!

Materiāls publicēts sadarbībā ar veselības žurnālu topošajiem un jaunajiem vecākiem Šūpulītis un Ģimenes centra poliklīniku.
3 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Kategorijas