Vai māmiņai pienākas bezdarbnieka pabalsts? 14

 12. marts 2009 15:00 Audra Šauere, Mammamuntetiem.lv Jautājums & atbilde

Daudzi uzņēmumi samazina štata vietas vai pat bankrotē. Vai tām māmiņām, kas bijušas bērna kopšanas atvaļinājumā, ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, un kā tas tiek aprēķināts, skaidro VSAA Daugavpils nodaļas Pabalstu daļas vadītāja Silvija Berga.Foto iesūtījusi Sandra Hauka, mammām.lv reģistrētā mamma


Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu ir:
•     ja ir piešķirts bezdarbnieka statuss;
•     ja apdrošināšanas stāžs bezdarba gadījumam nav mazāks par vienu gadu (domāts kopējais darba stāžs);
•     ja pēdējo 18 mēnešu laikā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas vismaz 12 mēnešus ir iemaksas bezdarba gadījumam.
Ja Jūsu kopējais apdrošināšanas stāžs ir lielāks par vienu gadu un ir izpildīti atbildes sākumā minētie nosacījumi, tad tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu vajadzētu būt. Bezdarbnieka statusu var iegūt savas dzīvesvietas vai jebkurā Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) filiālē. Savukārt bezdarbnieka pabalsts jāpieprasa savas dzīvesvietas vai jebkurā VSAA nodaļā.
 
Kā aprēķina?
Persona, kas kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņem vecāku vai bērna kopšanas pabalstu, ir apdrošināta bezdarbam. Šajā periodā bezdarba un pensiju apdrošināšanai tiek veiktas iemaksas no valsts pamatbudžeta noteiktās summas Ls 50 (apdrošinātā ir tā persona, kas saņem bērna kopšanas pabalstu — vai nu bērna tēvs, vai bērna māte). Valsts iemaksas tiek veiktas līdz bērna pusotra gada vecumam.
     Lai izvērtētu, kādā veidā tiek noteikts bezdarbnieka pabalsta apmērs, ir svarīgi zināt, kādas iemaksas ir veiktas 18 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas:
•     Personām, par kurām iemaksas veikusi tikai valsts (kas kopj bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņem vecāku vai bērna kopšanas pabalstu), piešķirtais bezdarbnieka pabalsts ir 60% no valstī noteiktā sociālā nodrošinājuma pabalsta divkāršā apmēra (45 x 2 x 60%=54).
•     Ja persona ir vienlaikus strādājusi (saņēma algu) un kopusi bērnu līdz pusotra gada vecumam (saņēma bērna kopšanas vai vecāku pabalstu) vai arī pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas pēdējās iemaksas ir veikusi valsts, bet 18 mēnešu periodā iemaksas ir veicis arī darba devējs, tad šiem bezdarbniekiem pabalsta apmērs tiks noteikts atkarībā no pabalsta pieprasītāja apdrošināšanas stāža un darba algas. Arī pabalsta izmaksas ilgums šajā gadījumā ir atkarīgs no apdrošināšanas stāža.
•     Ja pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas persona ir strādājusi, bezdarbnieka pabalsta apmērs ir atkarīgs no darba stāža un darba algas: arī pabalsta izmaksas ilgums šajā gadījumā ir atkarīgs no apdrošināšanas stāža.

    Lai izvērtētu katru konkrēto situāciju, iesaku papildus konsultēties tuvākajā VSAA nodaļā vai VSAA nodaļā pēc savas deklarētās dzīvesvietas par tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu, jo katrs gadījums ir individuāls un izvērtējams atbilstīgi iesniegtajiem dokumentiem!
14 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas