Kā mudināt vīru nopelnīt vairāk? 20

 11. marts 2009 15:00 Raksts

„Mūsu ģimenē ir mazs bērns un nepieciešami papildus ienākumi, un man šķiet, ka tas būtu atrisināms, ja vien mans vīrs censtos nopelnīt vairāk. Vai un kā es varu ietekmēt šo situāciju?” Situāciju komentē psihoterapeites Indra Tretjakova un Aina Poiša.Foto: mammamuntetiem.lv

Attēlā redzamie modeļi nav raksta varoņi


„Latviešu sievietes vēlme norādīt vīrietim, kas viņam darāms, iespējams, sakņojas tautas vēsturē,’” domā psihoterapeite Indra Tretjakova. „Tas ir mūsu neapzinātais psiholoģiskais mantojums, jo kara laikā daudzi vīrieši tika nogalināti, sievietes zaudēja vīrus, bērni tēvus, līdz ar to sievietēm bija jākļūst stiprām un bērnus audzinot ar visu jātiek galā vienām. „Tās ir pagātnes sekas, kas neapzināti var izpausties mūsdienās – bailes zaudēt vīrieti – vīrietis aizies, pametīs. Iespējams, ir jāpaiet vairākām paaudzēm, lai sieviete no tā atveseļotos,” spriež speciāliste, taču norāda, ka pie secinājumiem par ģimenes budžeta palielināšanu vīrietim jānonāk pašam. Ja partnerattiecībās šā iemesla dēļ ir izveidojusies spriedze, tad labākais veids, kā to novērst, ir aprunāties vienam ar otru. Nepieciešama viena nopietna saruna, nevis nebeidzami sievas pārmetumi, ka vīrs pietiekami nepelna.


Drošība nozīmē, arī to, ka vīrietis pie sievietes ir  emocionāli, nevis nopērk visdārgākos ratus Rīgā vai piecus puķu pušķus un piecus vakarus nav mājās.

 Nauda nav galvenais
„Materiālā drošība reizēm sievietei ir kaut kas pārāk liels un stabils, jo viņa vēlas drošību, bet pārāk mazu akcentu liek uz emocionālo drošību,” saka psihoterapeite Aina Poiša.  „Materiālā drošība ir pierastāka – tas ir taustāms, bet emocionālā drošība saistās ar attiecību veidošanu un kopšanu un tas ir daudz  grūtāk, nekā pateikt: pelni naudu, kas ir daudz tas ir loģiskāk, racionālāk un atbilstoši priekšstatam par to, kas vīrietim būtu jādara, jo viņš ir tas apgādnieks.  No patriarhālās  pieredzes tas ir ļoti dzīvotspējīgs ģimenes modelis. Bet mūsdienu sieviete no vienas puses grib šo materiālo drošību, bet ne tikai, viņai svarīga ir arī  emocionālā drošība. Viņa pati ir pietiekami emancipēta un pēc iespējas agrāk grib atgriezties darba apritē, nevis būt norakstīta tikai bērnu dzemdēšanai un audzināšanai. Tas jau ir izņēmums, ja kāda sieviete izvēlas darīt tikai to. Šim gadsimtam raksturīgi, ka sieviete veic gan savus ģimenes pienākumus, gan arī atgriežas dzīvē, kur viņai ir vajadzīga realizēšanās un naudas pelnīšana, kas viņai iedod neatkarības sajūtu.  Tāpēc ģimenē ir jārunā par drošību un jādomā, ko mēs ieliekam tajā jēdzienā, jo neapšaubāmi drošība jaunai ģimenes ligzdai ir ļoti svarīga. Lai bērnam būtu labi, mammai jājūtas labi un, ja mamma jūtas droši, arī bērns jūtas droši, jo visas mammas emocijas aiziet uz bērnu. Bet drošība nozīmē, arī to, ka vīrietis pie sievietes ir  emocionāli, nevis nopērk visdārgākos ratus Rīgā vai piecus puķu pušķus un piecus vakarus nav mājās,” saka psihoterapeite Aina Poiša.

Šim gadsimtam raksturīgi, ka sieviete veic gan savus ģimenes pienākumus, gan arī atgriežas dzīvē, kur viņai ir vajadzīga realizēšanās un naudas pelnīšana, kas viņai iedod neatkarības sajūtu.Kā iedot pozitīvu stimulu?
 „Protams, ka ģimenē ir jābūt naudiņai, lai ir sajūta, ka jūs varat uzturēt kaut kādu pamatu savai mājai,” atzīst Aina Poiša, taču uzsver, ka vienkārši paziņot vīram: „Ej, un pelni vairāk– nav godīgi”. „Cita lieta, ja vīrietis baidās uzdrīkstēties, tad sieviete var dot viņam pozitīvu stimulu, sakot, ka ar ikviena cilvēka ienākšanu ģimenē vajadzības palielinās. Bērnu drēbes maksā divreiz vairāk kā pieaugušo apģērbs – tā ir realitāte. Tas ir skumji, bet bērns ir ļoti ekskluzīvs mūsu materiālām iespējām. Ja tu gribi nopirkt savam bērnam labāko, bez jebkādām pārmērībām – tas maksā ļoti dārgi. Es domāju, ka to var ņemt par atskaites punktu, ka ģimenes vajadzības aug, nevis, ka tagad sieva grib pataisīt vīru par darba zirgu, kas tikai strādā un nekad nav mājās”.
Vēl viens pozitīvs stimuls ir celt vīrieša pašapziņu un svarīgumu, jo viņš var strādāt – sievietei šobrīd nav brīvas rokas, tās ir aizņemtas ar bērniņu, tāpēc vīrietim uz laiku tiek uzticēts stafetes kociņš būt par galveno sagādnieku ģimenē. „Šobrīd tev ir jāsaspringst, es centīšos būt iejūtīga pret tevi, bet diemžēl mums ir jārēķinās, ka mūsu vajadzības augs augumā. Mums jāplāno nauda pilnīgi savādāk kā mēs to darījām līdz šim. Mums abiem kopā jādomā, kā šo situāciju risināt un tiklīdz es varēšu, nostāšos tev blakus un mēs abi rūpēsimies par materiālo labklājību, bet šobrīd esmu izsista no aprites. Un tagad mans darbs ir bērna audzināšana – kas arī ir darbs,”  uzsver Aina Poiša. „Sievietēm ir jāsaka, ka tas ir darbs, ko es mājās daru kopā ar bērnu, nevis vienkārši pastaigājos ar ratiņiem un kopā ar bērnu guļu dienas vidu”.
20 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas