Vai enerģijas dzērieni ir kaitīgi? 8

 24. februāris 2009 10:00 Jautājums & atbilde

„Kāds ir Jūsu viedoklis par enerģijas dzērienu ietekmi uz jauniešu veselību?” Atbild Inguss Reizenbergs, bārmenis, portāla www.bartending.lv vadītājs.
„Personīgi es enerģijas dzērienus nelietoju un neiesaku to darīt arī citiem! Latvijā enerģijas dzērienus pārdod katrā kioskā, bāros, klubos, tos dažreiz pat var redzēt trenažieru zālēs un sporta laukumos. Jauniešiem populāri ir enerģētiskie alkoholiskie kokteiļi, taču, kā viens mans draugs teica, dzert šos kokteiļus ir tas pats, kas braukt ar automašīnu un spiest gāzi un bremzes kopā... Cik tālu tiksiet?

 

Norvēģijā, Dānijā un Francijā enerģijas dzērieni tiek uzskatīti par bioloģiski aktīvām piedevām un to pārdošana ir atļauta tikai aptiekās.


Norvēģijā, Dānijā un Francijā enerģijas dzērieni tiek uzskatīti par bioloģiski aktīvām piedevām un to pārdošana ir atļauta tikai aptiekās. Arī Krievijā pastāv ierobežojumi; dzērienu sastāvā nedrīkst būt vairāk kā divas tonizējošās sastāvdaļas, uz bundžiņas jābūt norādītam lietošanas ierobežojumam, bet to realizācija skolās ir aizliegta. Latvijā atšķirībā no citām valstīm šie dzērieni netiek īpaši pārbaudīti un uz tiem neattiecas nekādi ierobežojumi.

Pēdējā laikā enerģijas dzērieniem tiek pievērsta pastiprināta uzmanība sakarā ar tiesas procesiem, kas saistīti ar vairākiem nāves gadījumiem, kurus, iespējams, izraisījusi šo dzērienu lietošana. Šveicē diskotēkā miruši trīs cilvēki pēc tam, kad izdzēruši enerģijas dzēriena un stiprā alkohola kokteili, bet kāds astoņpadsmitgadīgs īru basketbolists pēc trīs izdzertajiem dzērieniem mira turpat basketbola laukumā.

Ja jūs tomēr nolemjat „uzlādēties”, daži padomi, kā samazināt risku, kas saistīts ar enerģijas dzērienu lietošanu:
1. Nav ieteicams izdzert vairāk par 250 ml dienā, lielā bundžiņa (500 ml) jau skaitās pārmērīga deva.
2. Pēc enerģijas dzēriena iedarbības beigām nodrošiniet organismam pietiekamu atpūtu.
3. Nedzeriet enerģijas dzērienu pēc fiziskas slodzes un sporta aktivitātēm — kā viens, tā otrs paaugstina asinsspiedienu un aktivizē sirdsdarbību.
4. Nelietojiet enerģijas dzērienu kopā ar kafiju, tēju un alkoholu — to darot, jūs pārslogojat nervu sistēmu, sirdi un aknas.
5. Atcerieties, ka enerģijas dzērieni nav ieteicami, ja jums ir bezmiegs, paaugstināta nervu uzbudināmība, aknu slimība, sirds–asinsvadu un nervu sistēmas slimība, hipertireoze, nierakmeņi un kuņģa čūla.

 
8 Pievienot komentāru

Kategorijas