Viktorija Kuprijanova, www.bernufoto.lv


No klepus līdz astmai 3

 09. novembris 2009 11:00 Raksts

Klepošana ir svarīgs un dabisks veids, kā organisms rūpējas par kakla un elpceļu tīrību. Klepus ir viens no labākajiem organisma aizsargmehānismiem. Tas ir gan aizsargreflekss, gan simptoms, kas pavada slimības. Taču reizēm klepus liecina arī par kādu nopietnāku saslimšanu, piemēram, astmu.Kas ir astma?
Astma ir pastāvīgs elpceļu iekaisums. Iekaisuma rezultātā bērna elpceļi pietūkst un kļūst ļoti jūtīgi. Tie pastiprināti reaģē uz parastām apkārtesošām lietām: putekļiem, tabakas dūmiem, dzīvnieku spalvām u. c. Bērns klepo, smagi elpo, viņam spiež krūšu apvidū. Smagākos gadījumos tas var izraisīt bīstamu elpas trūkumu.
Astma ir izplatītākā bērnu hroniskā saslimšana visā pasaulē. Latvijā ar to slimo vismaz 8% bērnu. Šo slimību veicina apkārtējās vides piesārņojums, pret kuru bērni ir īpaši jūtīgi.

Kas izraisa astmu?
Astmu 80% gadījumu izsauc bērna alerģiska reakcija pret apkārtesošajām lietām. Bērns var īpaši jūtīgi reaģēt uz tabakas dūmiem, mājdzīvnieku spalvām vai pat materiālu, no kā izgatavotas mīkstās rotaļlietas, viņam var sākties mokošs klepus no putekļiem vai degvielas smakas automašīnā.
Alerģiska reakcija var būt iedzimta, bet pēdējos gados pieaug to bērnu skaits, kuriem ir alerģija, neskatoties uz to, ka nevienam citam ģimenē tā nav bijusi. To ietekmē gaisa piesārņojums ne tikai uz ielas, bet arī telpās.
Telpu uzkopšanai bieži izmanto stiprus ķīmiskos tīrīšanas līdzekļus, taču pēc tam tās netiek pietiekami izvēdinātas. Izplatīta ir arī telpu izklāšana ar paklājiem, kuros uzkrājas putekļi, jo plastikāta stikla pakešu logi neļauj gaisam brīvi cirkulēt.

Astmu veicina pavisam ikdienišķas lietas:

•    putekļi, ziedputekšņi;
•    tabakas dūmi;
•    auksts gaiss;
•    dzīvnieku spalvas;
•    mīkstās rotaļlietas;
•    ziedputekšņi;
•    pelējums;
•    gaisa piesārņojums, ķīmiskas vielas.

Astmas pazīmes
Izplatītākā astmas pazīme ir nevis sēkšana, bet klepus. Tas ir raksturīgs jau agrīnajai, neatklātajai astmas stadijai. Iespējams, ka tad sēkšanu nedzird nedz pats bērns, nedz viņa vecāki, pat ne ģimenes ārsts.
Bērnu, kurš bieži klepo vai kuram ir vairākkārtēji elpošanas orgānu iekaisumi (plaušu karsonis vai bronhīts), ieteicams pārbaudīt pie plaušu slimību speciālista.
Ja bērnam ir jāklepo pēc skriešanas, raudāšanas vai pat smiešanās, viņam varētu būt astma. Slimībai raksturīga klepošana naktīs un agrās rīta stundās, jo astma saasinās tieši naktī.
Smaguma sajūta krūškurvī un elpas trūkums arī ir iespējamie astmas simptomi, kas var izpausties atsevišķi vai kopā ar kādu no minētajām pazīmēm. Tomēr jāatceras, ka šie simptomi var būt saistīti ar citām elpošanas orgānu slimībām.
Vecākiem ir grūti pamanīt astmas pazīmes, pirms nav vērojama paātrināta elpošana, dzirdams klepus un svelpjoši trokšņi.
Bērni, kuriem astma nav atklāta, biežāk nekā citi slimo ar elpošanas orgānu slimībām. Bet arī tad astmas pirmās pazīmes var būt tik niecīgas, ka pat pediatrs nesaklausa nekādus aizdomīgus trokšņus bērna elpā. Tos var diagnosticēt tikai plaušu slimību speciālists.
Ja jums ir aizdomas par sava bērna veselību, negaidiet, līdz parādās klepus vai sēkšana – nekavējoties dodieties pie ārsta. Ielaista slimība ir ne vien grūtāk ārstējama, bet var arī aizkavēt bērna attīstību.

Kā atšķirt astmu un vienkārši klepu?

Kad saaukstēšanās pāriet, jāpazūd arī klepum. Ja klepus sācies ar paaugstinātu temperatūru, bet izveseļojoties, tas nepāriet, ir iemesls konsultēties un pārbaudīties pie plaušu slimību speciālista. Citādi klepus neatšķiras no bronhīta – sākumā klepus ir sauss, tad mitrs, tad it kā atklepojas.
Mūsdienās astmu bieži dēvē par modes slimību, tikko mazajam ilgāks klepus, ārsta diagnoze – astma, kaut pēc laika pāriet un izrādās vienkārši ieildzis klepus. Tomēr, ja klepus atkārtojas bieži vai bērns vienkārši regulāri paklepo, pārbaudiet mazo pie speciālista!

Ja arī Tavs bērns klepo, aizpildi testu klepus riska noteikšanai!

Nosūti draugam informatīvu vēstuli par klepu!


Vairāk informācijas par bērnu klepu, astmu, tās rašanos un ārstēšanu, kā arī bērna veselības dienasgrāmatu atradīsiet www.bernsklepo.lv


 
3 Pievienot komentāru

Saistītie rakstiKategorijas