Jautājumi un atbildes par krūts ēdināšanu 8

 08. novembris 2009 19:40 Jautājums & atbilde

Vai ķiploks maina māmiņas piena garšu? Vai pudelīte mazulim var iepatikties vairāk, nekā māmiņas krūts? Vai mazuli jāpārtrauc barot ar krūti, ja iestājas nākamā grūtniecība? Uz šiem un citiem žurnāla Šūpulītis lasītāju jautājumiem par krūtsbarošanu atbild brīvprātīgā zīdīšanas veicinātāja Diāna Zande.Foto: Viktorija Kuprijanova, http://www.bernufoto.lv/


Vai ķiploki maina piena garšu? Kas vēl maina piena garšu?
Piena garša tik tiešām mainās atkarībā no tā, ko mamma ēd un asi ēdienu atstāj iespaidu uz pienu, taču nav tā, ka pēc ķiploka apēšanas piens garšo pēc ķiploka, bērns sajūt tikai nelielu piegaršu. Tas pat ir labi, ka piena garša mainās, jo tādejādi mazulis pierod pie dažādām garšām. Bieži vien māmiņām zīdīšanas laikā iesaka izvēlēties līdzīgu ēdienkarti kā grūtniecības laikā, jo ar šīm garšām mazulis jau ir pazīstams. Vēl jāzina, ka piena garša mainās arī mēnešreižu laikā tad, ja tās atsākušās, kamēr sieviete vēl baro mazuli ar krūti, un iespējams, ka šajās dienās zīdainis pienu ēd nelabprāt. Taču tā ir ātri pārejoša lieta, jau pēc dažām dienām viss atgriezīsies vecajās sliedēs.
 
Gribu apmeklēt augstskolu, lai gan mazulim vēl tikai trīs mēneši. Kamēr manis nav mājās ar dēliņu var palikt mana mamma. Biju plānojusi pienu atslaukt un atstāt pudelītē, bet draudzene saka, ka tad mazulis vairs no krūts neēdīs un pamazām krūts barošana būs jāpārtrauc – vai tā ir taisnība?
Gribu uzsvērt, ka nevajag tik daudz klausīties, ko stāsta draudzenes, jo viņām ir sava pieredze, bet katra sieviete ir individuāla. Ja māmiņa nolēmusi atsākt mācības klātienē, kamēr mazulis vēl nav sasniedzis pusgada vecumu, viņai rūpīgi jāpārdomā šis solis, jo bērnam šai laikā mamma ir ļoti vajadzīga un jāapzinās, ka augstskola nekur nepazudīs, bet bērniņš tik maziņš vairs nebūs nekad un mammas trūkumu pirmajos dzīves mēnešos nav iespējams kompensēt. Ja mamma dodas uz augstskolu divreiz nedēļā uz trim, četrām stundām, tad piens ir jāatslauc, bet ideāli, ja cilvēks, kurš paliek ar mazuli mājās, var piebraukt un atvest viņai bērnu uz augstskolu pabarot. Lai arī tas izklausās sarežģītāk, patiesībā tas ir ērtāk, kā pienu atslaukt, jo tad tas jādara ne vien mājās, bet arī augstskolā.

Ja mazuli baro ar atslaukto pienu, tad labāk to darīt ar karotīti, no krūzītes vai no šprices bez adatas, atkarībā no zīdaiņa vecuma.


Ja mazuli baro ar atslaukto pienu, tad labāk to darīt ar karotīti, no krūzītes vai no šprices bez adatas, atkarībā no zīdaiņa vecuma. Problēma ir tāda, ka mājās palicējs bieži vien negrib ķēpāties un tad tik tiešām pastāv zināms risks, ka mazulim pudele iepatīkas vairāk. Varu vēl ieteikt dot pudelīti ar pēc iespējas mazāku caurumiņu, lai bērnam grūtāk zīst un viņš neatrod no tā, ka arī pie krūts pašam ir jāpastrādā.
Tomēr vissvarīgākais ir māmiņas psiholoģiskais stāvoklis. Ja mamma pati mierīgi uztver to, ka pāris reizes nedēļā dodas ārpus mājas un saprot, ka pāris reizes pēc atgriešanās mazulis pie krūts būs drusku kreņķīgāks, taču to uztver to mierīgi, viss būs kārtībā. Taču, ja viņa pati ļoti par to uztraucas, mazulis sajutīs mammas nemieru, arī pats kļūs nemierīgāks un var atteikties no krūts.

Manam mazulim ir jau gandrīz gads un es vēlos uzzināt, kādā mēness fāzē būtu labāk pārstāt zīdīt savu mazuli ar krūti? Vai tam ir kāda nozīme?
Pienu ir grūti pārstāt dot vienā dienā. Normāli piens beidzas ļoti pakāpeniski un šo lēmumu mamma pieņem atkarībā no savas un mazuļa pašsajūtas, kā arī citiem faktoriem, mēness fāzēm šai jautājumā nav izšķirošas nozīmes. Vienīgais laiks, kad neiesaka pārtraukt zīdīšanu, ir ļoti karstā vasarā, jo tas saistīts ar mazuļa vēdera problēmām.


Vai tad, ja iestājas jauna grūtniecība, zīdīšana jāpārtrauc, jo pazūd piens?

Iestājoties grūtniecībai, mainās hormonu darbība, kas organismam rada papildus slodzi, taču piens tikai tāpēc vien nepazūd. Katrs gadījums ir jāskata īpaši un, piemēram, ja māmiņa ir stipra, vesela, nav izsīkusi no mazuļa kopšanas un, ja jaunā grūtniecība attīstās pilnīgi normāli, analīzes ir labas, viņa var nepārtraukt barot savu mazuli ar krūti. Taču biežāk ir tā, ka jaunā grūtniecība prasa savu, bet sievietei jau tāpat pēcdzemdību periodā ir mazāk spēka, tāpēc ārsts pieprasa pārtraukt barošanu ar krūti. Katrā ziņā šis lēmums jāpieņem kopā ar ārstu!

Manam vecākajam dēlam ir četri gadi, bet jaunākajam četri mēneši, baroju viņu ar krūti. Vai veselīgo mātes pienu varu dot arī savam vecākajam dēlam? Vai tas palīdzēs nostiprināt viņa imūnsistēmu?
Ir ciltis, kurās bērnus ar krūti ēdina līdz četru, piecu gadu vecumam, taču tai pat laikā pastāv arī uzskats, ka pēc gada imūnvielas mātes pienā samazinās un lielākā nozīme ir tieši mātes psiholoģiskajam kontaktam ar bērnu. Neko sliktu tas nevar nodarīt, taču nedomāju arī, ka tas dod kādu īpašu labumu, jo mātes piens nav universālas zāles visam mūžam, bet gan piemērots tieši pirmajam dzīves gadam. Un noteikti nevajadzētu ļaut vecākajam dēlam zīst pienu no krūts, jo šo attīstības fāzi viņš jau ir izdzīvojis.

Materiāls publicēts sadarbībā ar veselības žurnālu topošajiem un jaunajiem vecākiem Šūpulītis un Ģimenes centra poliklīniku.

 
8 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas