Kāzu fotogrāfs pret paša gribu 5

 28. oktobris 2009 19:00 Intervija

Edijs Pālens diezgan ilgi izvairījās no kāzu fotogrāfa goda, jo apzinājās, ka tā  ir ļoti liela atbildība.... Taču, kad pāris nedēļu laikā Ediju nolīga 13 kāzām, viņš saprata, ka tas laikam ir liktenis. Edija kāzu bildes ir saņēmušas publisku atzinību un nopelnus, taču tas nav viņa vienīgais ampluā — Edijs fotografē arī studijā: gan modeles, gan topošās māmiņas un ģimenes ar maziem bērniem. Viņa bildes varat redzēt arī kā portāla mammam.lv/tetiem.lv rakstu ilustrācijas.Foto: Edijs Pālens, http://www.edijsfoto.lv/

Šovasar Edijs fotografēja mūsu mākslinieka Jāņa un Sabīnes Beķeru kāzas.


Tev ir brīnišķīga iespēja paviesoties ļoti daudzās un dažādās kāzās. Kuras no tām tev visspilgtāk iespiedušās atmiņā?
Katras kāzas ir unikālas, un katrās ir kādi kuriozi, mīļi vai neparasti atgadījumi. Visjaukākās noteikti bija šā gada sezonā, kad jaunais pāris nākamajā rītā sevišķi neuztraucās par kāzu tērpiem un saveidotām frizūrām... Ieteicu viņiem mazliet padejot negaisā, viss aizgāja tik tālu, ka abi peldējās jūrā un pats biju līdz kaklam ūdenī, iemūžinot to visu.
Par kurioziem — tipisks gadījums ir, kad laulību ceremonijas vadītājs nosauc nepareizu līgavas vai līgavaiņa vārdu pirms jāvārda. Reiz kāzās aizbraucām uz dzimtsarakstu nodaļu, bet tā izrādījās aizslēgta, jo visi bija atvaļinājumā! Nogaidījām stundu, lai kāds sarakstītu jauno pāri. 
Bija arī gadījums, kad līgava stresa noņemšanai bija par daudz konjaka sadzērusies, mācītājs atteicās viņu laulāt tādā stadijā, un viesiem bija jānogaida sešas stundas, kamēr līgava izgulēsies.

...tipisks gadījums ir, kad laulību ceremonijas vadītājs nosauc nepareizu līgavas vai līgavaiņa vārdu pirms jāvārda.

Vai šovasar kāzās bija jūtama ekonomiskā krīze?
Varbūt nedaudz, bet tas, šķiet, vairāk ir iespiedies cilvēku galvās, jo ne par ko citu pēdējā laikā ļaudis nesarunājas. Cenas kāzu pakalpojumiem mainījis neesmu. Pagājušogad man bija 12 kāzas, šogad 16, daudziem pat nācās atteikt noslogotā darba grafika dēļ. Tā ka cilvēki vēl arvien precas. Kāzas taisa mazākas un ne tik greznas, bet uz fotogrāfu cenšas neekonomēt, jo ēdieni un dzērieni paliks atmiņā uz pāris dienām, bet fotogrāfijas — uz mūžu. 
 
Cik maksā tevis nolīgšana uz kāzām?
Cena ir atkarīga no tā, cik ilgs laiks jāpavada kāzās un cik ilgs laiks nepieciešams bilžu apstrādei. Tas var būt, sākot no 150 līdz 400 latiem. Daudzi jaunlaulātie nesaprot, kāpēc kāzu fotogrāfi ir tik dārgs prieks, bet tas nav tikai skaisto foto dēļ. Pirmām kārtām tā ir izmantojamā tehnika, daudzās stundas ar smagu tehniku un bilžu apstrāde, kas parasti aizņem vismaz divas nedēļas, un vēl nav mazsvarīgi, ka tas notiek brīvajā laikā no darba un brīvdienās. Latvijā ir viens ļoti pazīstams kāzu fotogrāfs, kurš, tieši pateicoties bilžu apstrādei, ir iemantojis slavu. Par kāzām viņš prasa 1000 latu, un tas laikam ilgā darba apjoma dēļ, jo bildes tiek atdotas aptuveni pēc sešiem mēnešiem. 

Bija arī gadījums, kad līgava stresa noņemšanai bija par daudz konjaka sadzērusies, mācītājs atteicās viņu laulāt tādā stadijā, un viesiem bija jānogaida sešas stundas, kamēr līgava izgulēsies.

Kādi ir tavi novērojumi — kas jāņem vērā kāzu rīkotājiem, lai šis pasākums būtu izdevies, un no kā jaunajam pārim vajadzētu izvairīties, plānojot savas kāzas?
Kāzu rīkotājiem noteikti ir jāmēģina padarīt kāzas neaizmirstamas jaunajam pārim un viesiem. Taču nedrīkst arī pārspīlēt ar kāzu rituāliem un citām izdarībām, jo pēc diezgan pārslogotas dienas jaunais pāris ir dikti noguris un vakarā negrib darīt itin neko! Par laika apstākļiem arī nedrīkst kreņķēties visu dienu — ir jāpieņem un jāmēģina izmantot tādus, kādi ir. Tāpēc vienmēr ir jābūt rezerves plānam. Viena lieta, ko es kā fotogrāfs varu ieteikt, it īpaši gada tumšajā laikā, — kāzas jāieplāno priekšpusdienā, kamēr vēl kaut cik laba dienasgaisma, tad bildes sanāks labākas.
Jaunajam pārim? Nevajag pārspīlēt ar viesu skaitu. Ja ir vairāk par simts cilvēkiem, visas kāzas jaunajiem sanāk pavadīt atsevišķi, jo draugi un radi no abām pusēm nāk runāties un bildēties.
 
Visas sievietes kāzu dienā grib būt visskaistākās! Kādi būtu tavi ieteikumi līgavām, lai tā arī būtu?
Līgavas tāpat vienmēr ir skaistas. :-) Galvenais — pārāk neuztraukties, ja kaut kas nedaudz novirzās no plāna, piemēram, kleita, velkoties pa zemi, ir mazliet nosmērējusies. Kāzu diena nav tikai 30 minūtes baznīcā, tā ir ļoti gara diena ar piedzīvojumiem un skaistām atmiņām, nevajag pašiem bojāt garīgo, ja kaut kas nav sanācis, kā plānots. Par viesiem arī nevajag uztraukties — to darīs vedēji. Ir jāatpūšas, jo jaunais pāris tajā dienā ir galvenajā lomā, visi uz viņiem skatās, bildē, sveic, apbrīno un priecājas. Un kāds tur skaistums, ja līgava ir stresa pilnu seju un sadusmojusies, ka plīvurs visu laiku krīt nost? :-) Visam jārit pēc iespējas dabiskāk.
 
Vai ir bijis tā, ka skaties uz jauno pāri un domā: tam vīram gan ir paveicies — tik skaista sieva?!
Tā gan nav bijis, jo man ir skaista draudzene, kura līgavas tērpā noteikti izskatīsies daudz skaistāk par visām līgavām, ko esmu bildējis. :-)

Cik daudz tu kā  fotogrāfs vari pateikt par pāra attiecībām?
Tas redzams jau no paša sākuma — cik daudz līgavainis uztraucas ceremonijas vietā vai cik nenopietni tas viss šķiet. Līdz svinību vietai arī ir manāms, kādas ir attiecības. Daži pēc baznīcas iet pie draugiem, par līgavu aizmirstot, pa ceļam uz viesu namu un svinībās arī bieži vien nepievērš nepieciešamo uzmanību, daudzi vairāk koncentrējas uz draugiem. Ir tādi pāri, kas bildējoties sāk kašķēties, ja viens izdomā mazliet paķēmoties.


Kāds tur skaistums, ja līgava ir stresa pilnu seju un sadusmojusies, ka plīvurs visu laiku krīt nost? :-)

Bez kādām bildēm nav iedomājama kāzu fotosesija?
Nezinu kāpēc, bet visiem noteikti vajag bildi ar palēcienu. Mēģinu katrreiz izdomāt ko jaunu, bet tas kļūst arvien grūtāk, jo pieprasījums aug. Pašam vairāk patīk reportāžas tipa bildes. Protams, klienta vēlmes man ir pirmajā vietā, bet, ja ļauj man brīvi izpausties, esmu par to tikai priecīgs. Pirms kāzām parasti mēģinu satikties ar vedējiem un kopīgi izdomājam, kādus uzdevumus jaunajam pārim veikt, lai fotogrāfijā izskatītos pēc iespējas atraktīvāk un interesantāk. Agrāk gandrīz katram pārim bija modē fotogrāfija, kurā līgava maziņa uz plaukstas līgavainim. Pats šādu foto nekad netaisītu. 

Kādas būs tavas paša kāzas?
Noteikti gribas ārā. Esmu noskatījis skaistu vietu uz klints pie Atlantijas okeāna, bet varbūt tepat Latvijā. No ziediem veidota arka būtu kā altāris. Limuzīna man noteikti nebūtu. Kas būs fotogrāfs, arī nezinu. Nāks tuvāk, noteikti atrādīšu, kādas bija. :-)

Vai tu fotografē tikai kāzas?
Kāzas ir tāds kā sezonas darbs, ikdienā strādāju ziņu aģentūrā par fotoreportieri, brīvajā laikā — fotosesijas, vecmeitu ballītes, reklāmas, prezentācijas utt. Ļoti patīk iemūžināt dabu. Dažreiz varu stundām gaidīt īsto kadru — vienalga, kādi laika apstākļi. Ir gadījies negaisa laikā sēdēt zem lietussarga aptuveni sešas stundas, lai nobildētu zibeni. Mīnus 25 grādos līdz viduklim ielūzu Daugavā — biju piemirsis, ka pie niedrēm ir plāns ledus. :-)

Pie manis bildējas sievietes, kas sākumā bija dikti kautrīgas, bet nu jau ir kā rituāls — katru sezonu pa fotosesijai. 

Vai esi fotografējis savu meiteni? Viņu fotografēt ir vieglāk vai grūtāk?
Esmu gan fotografējis, labprāt vēlētos biežāk, bet ne vienmēr ir laiks un iedvesma.
Viņai arī ne vienmēr gribas fotografēties, jo arī, lai pozētu, ir vajadzīgs īstais noskaņojums.
Grūti pateikt, ko ir vieglāk fotografēt, — tas noteikti ir atkarīgs no konkrētās fotosesijas. Ar draudzeni vieglāk īstenot jebkuru ideju, un tas ir ļoti labi fotografējot. Bet bieži vien viņa ir pārāk nenopietna momentos, kad vajadzētu būt nopietnai, un otrādi. Modeļi parasti klausa gandrīz visam un izpilda manus norādījumus, bet ar draudzeni tik viegli nesanāk. 

Ļoti daudzi pāri, jo īpaši sievietes, vēlas skaistas fotosesijas, taču kameras priekšā nereti samulst... Kā tu iesaki cilvēkiem atraisīties un kas nepieciešams, lai fotosesija būtu izdevusies?
Ja fotosesija ir pirmo reizi, tad, protams, ir grūti gan fotogrāfam, gan tam, ko bildē. Parasti cilvēks atraisās aptuveni stundas laikā. Vieglāk arī, ja kādu stundu vai divas pirms tam ar modeli aprunājies tāpat vien, ne par gaidāmo fotografēšanos, mēģinot izveidot tādu kā čomisku saikni. Ļoti daudz ietekmē arī vide, kurā notiek fotosesija. Ja bildēšana ir ārā vai kādā vietā, kas modelei šķiet interesanta, tad noteikti arī ir vieglāk pozēt un iejusties vidē un tēlā. Studijā palīdz arī mūzika. Pie manis bildējas sievietes, kas sākumā bija dikti kautrīgas, bet nu jau ir kā rituāls — katru sezonu pa fotosesijai. 
 

Kā tu vispār pievērsies fotografēšanai?
Fotogrāfija palīdz apturēt mirkli un dod iespēju citiem tajā iejusties — tieši tas mani arī pievilka. Gribējās dot citiem redzēt to, ko es redzu. („Tas mani atdzīvina, un es atdzīvinu to.” Rolāns Barts.)
Ar foto esmu aizrāvies apmēram sešus gadus, bet fotogrāfija kā tāda sāka interesēt jau tad, kad mans vectēvs ar savu zenītu iemūžināja Latvijas ainavas. Visu, ko esmu līdz šim iemācījies par fototehniku un fotografēšanu, apguvu pašmācības ceļā. Lielāko daļu informācijas iegūstu no fotožurnāliem un interneta, kā arī no citiem fotogrāfiem.

Sākumā fotografēju tikai ainavas un augus, vēlāk arvien vairāk ieinteresēja cilvēks dažādās situācijās. Veidoju foto reportāžas un fotosesijas saviem paziņām. Bildes ar laiku tika pamanītas, un mani uzaicināja strādāt modeļu aģentūrā, bildēt modeļu „bankai”. Tas man šķita pārāk monotons darbs, arī daudzi fotogrāfi teica, ka sabojāšu savu skatījumu, pieradīšot bildēt tikai bezpersoniskas bildes uz zila fona, tāpēc atteicos. Tajā pašā gadā mani uzaicināja strādāt par fotoreportieri, un to es daru joprojām. Foto ir kļuvis par lielu un svarīgu manas dzīves sastāvdaļu, kura ir tikai pašā sākumā.

Un kā  tu sāki fotografēt kāzas?
Skatoties manas bildes internetā, vairāki cilvēki man vaicāja, vai nebildēju kāzas? Sākumā centos atteikties, jo apzinājos, ka tā ir ļoti liela atbildība, tomēr draugiem atteikt nevarēju. Sabildēju divas draugu kāzas, foto nopublicēju internetā, un daudzi bija sajūsmā, izteica atzinību. Arvien vairāk sāka interesēties par cenām un brīvajiem datumiem. Pāris nedēļu laikā mani par fotogrāfu nolīga 13 pāri!

Skatīt Edija Pālena bilžu galeriju
Visas Edija Pālena  bildes varat aplūkot Edija mājas lapā:
http://edijs.shutterfly.com
5 Pievienot komentāru

Kategorijas


Notice: Undefined index: in /data/web/root/lib/art.php on line 1141