Vai grūtniece drīkst lietot alkoholu? 18

 17. oktobris 2009 9:25 Speciālista viedoklis

Par alkohola lietošanu topošām māmiņām jāteic, ievērojiet — ar mēru. Neviens nezina, cik daudz — vai cik maz alkohols var kaitēt auglim, tādēļ daži veselības eksperti grūtniecēm iesaka pilnīgi atteikties no alkohola. Turpretī citi lūdz tikai ierobežot alkohola lietošanu. Parasti tiek ieteikts nelietot vairāk par vienu alkohola vienību dienā. Vairāk stāsta diētas ārsts Atis Tupiņš.
Patiesībā neviens nezina, kāds ir drošs alkohola daudzums grūtniecēm — turklāt tas var būt individuāls, jo katras sievietes vielmaiņa ir atšķirīga. Alkohola ietekme pastiprinās sievietēm, kas smēķē, lieto kofeīnu saturošus dzērienus un kam ir neveselīgs uzturs.

Bērniem, kas piedzimst sievietēm, kuras lieto vairāk nekā divas alkohola devas dienā, pastāv lielāks risks, ka bērns sāks vēlāk runāt.


Kas ir pierādīts?
Zinātnieki droši zina, ka regulāra stiprā alkohola lietošana ietekmē augļa attīstību. Alkohols caur placentu ātri nonāk auglī.
Sievietēm, kas uzņem sešas vai vairāk alkohola vienības dienā, pakļautas riskam, ka bērns piedzims ar augļa alkohola sindromu (AAS). Bērniem, kas piedzimuši ar AAS, aizkavējas garīgā un fiziskā attīstība, viņiem ir uzvedības traucējumi, sejas defekti (augšlūpas vai aukslēju šķelme) iedzimta sirdskaite.
Bērniem, kas piedzimst sievietēm, kuras lieto vairāk nekā divas alkohola devas dienā, pastāv lielāks risks, ka bērns sāks vēlāk runāt, viņam būs grūtāk koncentrēties un viņš var būt hiperaktīvs.

Cik ir viena alkohola vienība?
Viena alkohola vienība ir apmēram
•    0,3 l vidēji stipra alus vai sidra;
•    0,2 l stipra alus
•    maza glāze vīna
•   30-50g stiprā alkohola

Neaizmirstiet, ka mājās dzērienus parasti lej devīgāk, mājās dzerta glāze vīna parasti ir divtik liela nekā restorānā piedāvātā!

Vai var iedzert pa reizei?

Zinātnieki nezina, vai daža svētkos izdzerta glāze alkohola var ietekmēt bērna attīstību. Tomēr eksperti ir pārliecināti, ka visdrošāk ir piesargāties un nepārsniegt iepriekš minēto alkohola daudzumu.
Daži uzskata, ka visprātīgāk ir atmest dzeršanu pirms grūtniecības iestāšanās. Ja tu tā neesi rīkojusies, neuztraucies, jo 1000 sieviešu ir iedzērušas pa glāzei, pirms uzzināja, ka iestājusies grūtniecība, un bērni ir piedzimuši sveiki un veseli. Tas tāpēc, ka daba gudri iekārtojusi tā, lai mazulis pirmās nedēļas tiktu pasargāts — it kā paredzot, ka māmiņa par grūtniecības iestāšanos neuzzinās jau pirmajā dienā.

Ko lietot alkohola vietā?
Dažām sievietēm ir viegli atteikties no alkohola lietošanas (rodoties grūtniecībai, pret alkoholu veidojas riebums), bet citām alkohols atvieglo saskarsmi un uzlabo garastāvokli, tādēļ atteikšanās no alkohola viņām prasa piepūli. Viņas varētu mēģināt alkoholu aizstāt ar citu stresu mazinošu baudu, piemēram, siltu peldi u.tml. Ja pietrūkst dzeršanas rituāla, var lietot bezalkoholisko alu vai bezalkoholisko vīnu.

IZLASI ARĪ rakstu par augļa alkohola sindromu!

 

Materiāls publicēts sadarbībā ar veselības žurnālu topošajiem un jaunajiem vecākiem Šūpulītis un Ģimenes centra poliklīniku.
18 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Kategorijas