Intervija ar fotogrāfi un datorgrafiķi Viktoriju Kuprijanovu 2

 09. oktobris 2009 21:00 Intervija

Ar fotogrāfi un datorgrafiķi Viktoriju Kuprijanovu tiekamies kādā no Rīgas kafejnīcām. Esmu desmit minūtes agrāk un, paņēmis tēju, mēģinu uzminēt, kura no kafejnīcā ienākošajām sievietēm varētu būt Viktorija.
Bet kļūdīties nevaru — Viktorija ienāk ar fotoaparāta somu plecā un portatīvo datoru rokā...www.bernufoto.lv


Skatīt Viktorijas Kuprijanovas datorgrafiku galeriju!

Sveiks, mazliet laikam aizkavējos!

Nē, tu esi precīzi!
Tas jauki! Braucu tieši no fotosesijas, baidījos, ka nokavēšu. Mazais labprāt pozēja, un sesija ievilkās.

Vai tu izbrauc arī pie modeļiem uz mājām?
Jā, fotografēju gan studijā, gan izbraucu uz mājām. Jubilejas gan nebildēju. Reportāža nav mans profils!

Ko patlaban cilvēki izvēlas visbiežāk — bildēties mājās vai studijā?

Lai arī rudens pašā sākumā, ļoti daudzi jau pasūta datorgrafikas bildes Ziemassvētku apsveikumiem un kartītēm. Datorgrafikas attēli netop tik ātri. Pārrunājam vēlamo — vai kādu konkrētu sižetu no kādas pasakas, mīļas grāmatas. Varbūt ir vēlme ieturēt kādā krāsu gammā. Tad fotografēju mazuli vajadzīgajās pozās — jo pozai arī jāatbilst iecerei. Tad tiek piefotografētas vajadzīgās detaļas (piemēram, ziedi, taureņi, mežs). Tad tas viss tiek salikts kopā — jāskatās gan uz ēnu un gaismu atbilstību, gan kopējo bildes spilgtumu, gan krāsu nianses, un tikai tad ir izveidota skice. Skice tiek atrādīta pasūtītājam, pārrunājam, ko mainīt, ko atstāt vai ko papildināt. Kad skice apstiprināta, paiet vēl pāris dienu, un var saņemt gatavu datorgrafikas darbu! Īsumā tā.

Man ir bijuši gadījumi, kad pasūta ģimenes fotogrāfiju pārveidot, bet ģimene ir nobildēta pie svētku galda ar netīriem traukiem un alkohola pudelēm priekšplānā!

 

Vai nav vieglāk paņemt jau esošu attēlu, nevis braukt speciāli fotografēt?
Noteikti nē! Agrāk gan ņēmu, bet pēdējā laikā atturos. Ļoti reti iesūtītā bilde ir labs izejmateriāls. Man ir bijuši gadījumi, kad pasūta ģimenes fotogrāfiju pārveidot, bet ģimene ir nobildēta pie svētku galda ar netīriem traukiem un alkohola pudelēm priekšplānā! Nu, un ko es varu no tāda attēla izveidot? Vai arī fotografējot nostrādā iebūvētā zibspuldze — seja izskatās plakana, bez vaigiem un deguna, un ir grūti pēc tam piemeklēt pārējās detaļas tā, lai gaisma un ēnas būtu identiskas. Tas jau ir pats pamats datorgrafikas bildei — ja tev katram priekšmetam ēnas kritīs dažādos virzienos, gaisma spīdēs no dažādām pusēm, tad bilde neizskatīsies kā viens vesels. (Viktorija atver datoru un parāda man datorgrafikas attēlu paraugus.)

Skaisti! Bet vai tas nav dārgs prieks?

Man ļoti bieži saka: „Tas taču ir dārgi!” Ja mēs salīdzinām, tad tā ir viena iepirkšanās reize lielveikala pārtikas nodaļā... Tikai pārtiku apēdam, bet bilde paliek un priecē!


Gribētos uzsvērt, ka kartītes un apsveikumus pasūta arī uz Valentīndienu un dažādām jubilejām, ne tikai uz Ziemassvētkiem. Ļoti bieži vienkārši kā pārsteigumu mīļajiem.

 

Vai taisnība, ka datorgrafikas darbus pie tevis pasūta ne tikai ģimenes, kuras savu mazuli vēlas redzēt kā elfiņu vai eņģelīti, bet arī mūziķi un vīri ar skaudru raksturu?
Nu gan tu iedalīji! Jā, tāds fakts ir. Pēdējais lielākais šāda veida projekts bija pavasarī grupas Linga 20 gadu jubilejas koncertam. Gan plakāts, gan CD/DVD bildes, gan fotogrāfijas, kas tika rādītas koncerta laikā uz lielajiem ekrāniem, bija manis veidotas. Man patīk dažādība, ja vajadzētu visu laiku radīt viena stila bildes, tas nebūtu tik interesanti.

Tu minēji, ka daudzi pasūta datorgrafikas bildes Ziemassvētku kartītēm un apsveikumiem. Bet pasaulē datorgrafikas attēlus ļoti plaši izmanto grāmatu ilustrēšanai un kinoindustrijā plakātiem. Vai no šīs nozares tev nav bijuši piedāvājumi?
Pirmām kārtām gribētos uzsvērt, ka kartītes un apsveikumus pasūta arī uz Valentīndienu un dažādām jubilejām, ne tikai uz Ziemassvētkiem. Ļoti bieži vienkārši kā pārsteigumu mīļajiem. Latvijā man nav piedāvāts ilustrēt kādu grāmatu, kaut noteikti to ar prieku darītu. Bet, runājot par kartītēm, pašlaik notiek pārrunas ar kādu igauņu uzņēmumu, kas iecerējis internetā izveidot dāvanu veikalu. Ja viss notiks, kā iecerēts, es veidošu viņiem veselu kolekciju ar datorgrafikas bildēm, kuras internetā varēs iegādāties gan uz krekliņiem, krūzītēm, gan uz kartītēm.

Saki, kā tev visam pietiek laika? Tev taču ir ģimene, tu esi māmiņa. Vai tu pagūsti visu izdarīt?
Jā, man ir ļoti jauks vīrs un brīnišķīgs dēls, kuram nu jau ir četri gadi. Es pat nezinu, ko atbildēt... Viss notiek tā pats par sevi. Un nav jau tā, ka mājās neesmu. Lielākais darbs tieši paiet mājās pie datora, kur apstrādāju bildes. Pati fotografēšana aizņem kādus 30% no kopējā laika. Tagad būs mazliet vieglāk, jo puika sāk iet dārziņā un tur pavadīs lielāko dienas daļu.

 

Latvijā man nav piedāvāts ilustrēt kādu grāmatu, kaut noteikti to ar prieku darītu.

 

Vai tu pieļauj domu darīt ko citu? Nu, ja tev piedāvātu kādu ļoti labi atalgotu darbu, bet kurš nebūtu saistīts ar foto un datorgrafiku, vai tu varētu darīt ko citu?
Un ko tu gribi piedāvāt? (Smejas.) Nē! Noteikti nē! Var ar laiku mainīties pati darbības specifika — mazāk vai vairāk foto un datorgrafika. Bet noteikti šajā sfērā turpināšu darboties un nespēju iedomāties iet strādāt pie kāda... Ui nē! Nemaz nevarētu! Esmu pieradusi pati noteikt savu darba un brīvo režīmu. Ja ir nepieciešamība, tad varu strādāt līdz spēku izsīkumam vārda tiešā nozīmē. Bet sēdēt darba vietā no tikiem līdz tikiem tikai tāpēc, ka tāds ir darba laiks, es nevaru! Es ļoti labprāt sadarbojos, bet nevaru pilnībā pakļauties. Tāds laikam man raksturs.

Kādas tad ir tava darba izmaksas, un kur tevi meklēt, ja kāds, izlasījis šo interviju, vēlas pie tevis pasūtīt kādu datorgrafikas bildi vai pat kalendāru nākamajam gadam?!
Atrast mani ir ļoti vienkārši, manā mājas lapā (www.bernufoto.lv) ir sadaļa Kontakti. Runājot par izmaksām, nevaru pateikt kādu konkrētu summu. Ir jāzina, ko tieši cilvēks vēlas un cik liels darbs konkrētā attēla tapšanā jāiegulda. Bet izmaksas vienmēr ir zināmas jau tad, kad pārrunājam pašas ieceres un sižetu.

Paldies, ka atnāci, un lai izdodas iecerētais!
Paldies, ka uzaicināji!

Ar Viktoriju runājās un tēju dzēra Kaspars Šulcs (www.fotofabrika.lv).
2 Pievienot komentāru

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas