Latgaļu pikets 1

 25. septembris 2009 19:00 Ziņa

Sestdien, 26.septembrī plkst. 9:00 Rīgā pie Rīgas valsts 1.ģimnāzijas notiks pikets latgaļu valodas atbalstam.
 Foto: Rūta Ķiploka, fotohromija@inbox.lv


Eiropas Valodu dienas valodu darbnīcās Iepazīsti valodas, kas 26.septembrī notiks Rīgas valsts 1.ģimnāzijā, būs iespēja iepazīt un apgūt spāņu, lietuviešu, igauņu, vācu, angļu, franču, grieķu, ungāru, itāļu, īslandiešu, dāņu, norvēģu, armēņu, esperanto, līvu un latviešu valodu, bet latgaļu valodai šāda iespēja tiks liegta. Eiropas Valodu dienu rīkotāji (Latviešu valodas aģentūra(LVA)) atkal noklusē par latgaļu valodas esamību Eiropā un Pasaulē, lai gan Valsts valodas likuma 3.punkta 4.apakšpunktā rakstīts – „Valsts nodrošina latgaliešu rakstu valodas kā vēsturiska latviešu valodas paveida saglabāšanu, aizsardzību un attīstību”.

Rīkotāju nākotnes mērķis – latgaļu valoda kā reģionālā valoda Latgalē atbilstoši Eiropas hartai par reģionālajām valodām.


Kad latgaļu valodas aizstāvji vērsās pie LVA darbiniekiem un piedāvāja valodu darbnīcās iepazīstināt interesentus ar un par latgaļu valodu - no LVA tika saņemta atbilde, ka “piedāvājums nāk par vēlu, jo šī gada programma ir izveidota, plakāti ir nodrukāti un informācija jau nosūtīta.” Vai precīza programma un nekļūdīgi plakāti ir svarīgāki par latviešu tautas otro – latgaļu valodu? Ironiski, bet tieši no LVA reklāmām tika iegūta informācija, ka šādas valodu darbnīcas šogad būs un tāpēc latgaļu priekšlikums nāca tieši šajā un ne citā brīdī.

Atbilstoši Valsts valodas likuma 3.punkta 4.apakšpunktam – pasākuma organizatoriem pašiem bija jāsaprot un bija jānodrošina valodu darbnīcās arī latgaļu valodu (blakus latviešu un līvu valodām), nevis jāgaida, kad uz to norādīs kāds no malas, kurš redz, ka valsts neievēro Valsts valodas likumu un šādi pazemo latgaļu valodas lietotājus!

Piketa rīkotāji no valsts pieprasa: 1) ievērot Valsts valodas likumu un pārtraukt latgaļu valodas ignorēšanu un diskriminēšanu; 2) valstī noteikt vienu atbildīgo iestādi vai amatpersonu, kura rūpēsies darbos, ne tikai formālos vārdos, par latgaļu literārās valodas saglabāšanu, aizsardzību un attīstību.

Rīkotāju nākotnes mērķis – latgaļu valoda kā reģionālā valoda Latgalē atbilstoši Eiropas hartai par reģionālajām valodām.

Pikets saskaņots Rīgas domē. Piketa rīkotājs – Mareks Gabrišs (26553723).

Informāciju sagatavoja biedrība Latgales tradicionālās Kultūras centrs Latgaļu sāta.

 
1 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Reklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas