Bērni dzimst ātrās palīdzības mašīnās

 25. septembris 2009 14:00 Ziņa

Dzemdību nodaļu slēgšana slimnīcās novedusi pie tā, ka arvien biežāk topošām māmiņas nespēj nokļūt līdz slimnīcai un mazulis nāk pasaulē ātrās palīdzības mašīnā. Tas ir lieks uztraukums un arī nopietns risks, jo klāt ir tikai ātrās palīdzības brigāde, bet nav citu speciālistu, raksta nacionālais ziņu portāls www.kasjauns.lv.


Foto: Aigars Jansons, http://www.ajstudio.lv/

Bērniņam attēlā nav saistības ar raksta problemātiku.


„Ceļa bērni”
„Topošajām māmiņām jābūt ļoti modrām un jāprotas jau laikus izsaukt ātrās palīdzības mašīnu, lai pagūtu nokļūt tuvākās slimnīcas dzemdību nodaļā,” šāds aicinājums pēc vairāku slimnīcu dzemdību nodaļu slēgšanas izskan arvien biežāk un biežāk. Latvijā ir bijuši vairāki gadījumi, kad līdz slimnīcām nav pagūts. Dzemdības ātrās palīdzības mašīnā notikušas, piemēram, Limbažu novadā, no kurienes topošās māmiņas ved uz Cēsīm vai Valmieru, un tie var būt teju simts kilometri. Cēsu slimnīcas vadība presei apliecinājusi, ka septembra sākumā bijuši septiņi šādi gadījumi. Vairāk nekā citkārt.
Pavisam nelāga situācija bijusi Latgales reģionā — vienā ātrās palīdzības mašīnā no Krāslavas puses uz Daugavpils reģionālo slimnīcu ceļu mēroja grūtniece, kura laida pasaulē mazuli, un bērniņš, kuru veda uz slimnīcu aizdomās par infekcijas slimību, ziņo Diena.

Ātrās palīdzības brigāde, protams, dara, ko var, bet klāt nav ne profesionāla anesteziologa, ne bērnu ārsta. Ja es jūtu, ka sievietei dzemdības tūlīt sāksies, labāk paliekam, un es bērniņu pieņemu mājās. Tā tomēr drošāk.


Labāk mājās nekā mašīnā!
Kāda ātrās palīdzības mediķe no attālāka Latvijas reģiona  atzina, ka situācija ir nopietna. „Ātrās palīdzības brigāde, protams, dara, ko var, bet klāt nav ne profesionāla anesteziologa, ne bērnu ārsta. Ja es jūtu, ka sievietei dzemdības tūlīt sāksies, labāk paliekam, un es bērniņu pieņemu mājās. Tā tomēr drošāk,” sacīja mediķe un piebilda, ka laukos ne visur ir tās modernākās ātrās palīdzības mašīnas, un, ja gadās tā, kas tehniski sliktāk aprīkota, tad ir vēl riskantāk. Turklāt topošo māmiņu vest un stundu transportā kratīt pa sliktajiem Latvijas ceļiem ir diezgan necilvēcīgi.

Viss kārtībā?
Neatliekamās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša gan uzskata, ka patlaban „ceļa dzemdību” gadījumu skaits nepieaug, tāpēc arī neesot pamata uzskatīt, ka slimnīcās nodaļas slēgtas nepārdomāti. Arī Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente, Rīgas Dzemdību nama dzemdību speciāliste Dace Rezeberga uzskata, ka reorganizācija bijusi nepieciešama un tas, ka dzemdību palīdzība tiek sniegta lielākās slimnīcās, ir tikai pašu māmiņu un bērniņu labā. Šādus viedokļus abas mediķes paudušas Neatkarīgajai. Nu, jā, iepriekšējos gadsimtos bērniņi dzima arī lauka malā...

Mazāk par pusi

Pēc Veselības ministrijas sniegtās informācijas, Latvijā patlaban ir44 slimnīcas, bet dzemdību palīdzība tiek nodrošināta tikai divdesmit. Divas no tām atrodas Rīgā, pārējās reģionos, lielākajās pilsētās.

Autore: Guna Kārkliņa, www.kasjauns.lv