Gudrības koks - lazda

 23. septembris 2009 13:00 Raksts

Aizvien biežāk lazdas dārzos audzē ne tikai gardo riekstu ieguvei, bet ari grezno un košo lapu dēļ. No Corylus ģintī esošajām desmit sugām Latvijā nopērkamas piecas.


Foto: mammamuntetiem.lv


Lazdas minētas ne tikai Bībelē, bet ari citos senajos tekstos, jo vērtīgo riekstu dēļ tās kopš neatminamiem laikiem tiek plaši kultivētas visā Eiropā - līdz pat Mazāzijai un Centrālāzijai. Vairums no kultūršķirnēm gan ir parastās lazdas un dižaugļu vai Pontijas lazdas hibrīdi. Pēdējās divas sugas savvaļā aug parastās lazdas plašā izplatības areāla dienvidu un dienvidaustrumu daļā. Vairākās valstīs (Turcijā, Itālijā, Francijā, Spānijā, Kiprā, ASV) lazdas audzē arī riekstu eksportam. Rieksti ir ļoti vērtīgi, tie satur ap 65% augstvērtīgas eļļas, ap 16% olbaltumvielu un 3,5% cukuru, kā arī vairākus vitamīnus. Tos lieto uzturā gan svaigā veidā, gan izmanto pārtikas ražošanā - dažādiem konditorejas izstrādājumiem (cepumiem, tortēm, plātsmaizēm, marcipānam), izgatavo halvu, konfektes, lieto par piedevu šokolādei. No riekstiem iegūst eļļu, kas atgādina mandeļu eļļu. To izmanto ne tikai uzturā, bet ari izturīgu dabisko krāsu un laku ražošanā.

Rieksti ir ļoti vērtīgi, tie satur ap 65% augstvērtīgas eļļas, ap 16% olbaltumvielu un 3,5% cukuru, kā arī vairākus vitamīnus.

Arheologu dati liecina, ka jau pirms 4-5 tūkstošiem gadu Salkanu iedzīvotāji lietojuši ne tikai lazdu riekstus, bet plaši izmantojuši šī krūma slaido dzinumu pinumus mājokļu grīdām, mājlopu aplokiem, ceļu klājumiem purvainās vietās; ar mālu un salmu kārtu klātie pinumi kalpojuši par mājokļu sienām, bet smalkāki pinumi - mizu laivām. Sengrieķu mītos dievu sūtņa Hermeja kaducejs (zizlis) bijis no lazdu koka, tāpat kā ķeltu mīlas dieva Engusa Makoka baltais spieķis. Starp citu, atcerēsimies, ka lietuviešu valodā lazda nozīmē ari spieķi vai nūju (gūt lazdu - saņemt pērienu).
Vecajā Derībā Dievu sauc gan par ]ahvi un Elohimu, gan par Kre Adonai (Riekstu Pavēlnieks), ko daži Bībeles pētnieki uzskata par visvecāko Dieva vārdu. Antīkās Grieķijas mītos riekstu nimfas kariotīdes ar māsām ozolu nimfām driādām un ošu nimfām melijām ir auglības dievību Dēmetras un Dionīsa pavadones. Senie hellēņi lazdu uzskatījuši par poētiskas iedvesmas, viedibas un pareģošanas spēju izraisītāju. Pēc ķeltu uzskatiem, lazda ir gudrības koks, tās riekstu kodolā koncentrējas zinības. Ari latviešu teiciens pārkost riekstu nozīmē atrisināt kādu sarežģītu prāta uzdevumu.
Lazdu rieksti simbolizē auglību un pārticību. Eiropas tautām rieksti ir tradicionāls cienasts Ziemsvētku un Jaungada galdā. Riekstu simbolika plaši sastopama vairāku Eiropas tautu literatūrā. Atcerēsimies kaut vai Andersena pasakas vai Ernsta Teodora Hofmana Riekstkodi.

Lazdu rieksti simbolizē auglību un pārticību. Eiropas tautām rieksti ir tradicionāls cienasts Ziemsvētku un Jaungada galdā.

Mūsu lazda
Parastā lazda ir 4-5 m augsts krūms, retāk tā ir kokveida - līdz 7 m augsta. Zied pirms lapu plaukšanas marta beigas, aprīļa sākuma, kad pārziemojušās vīrišķās spurdzes izstiepjas garas un bārsta dzeltenus putekšņus. Tad parādās ari sīkie sievišķie ziedi ar sārtam drīksnu ūsiņām. Rieksti parasti ienākas augusta beigas, septembri, agrīnajai formai (t.s. rudzu rieksti) tie ienākas jau jūlija beigās, augustā. Vēsās vasaras riekstu nogatavošanās kavējas.
Lazda aug trūdvielām bagātās augsnes. Augstu stāvošu gruntsūdeni nepanes, taču, ja tas ir tekošs, labi aug ari mitrās vietās. Nobirušās lapas ātri sadalās un veido saldo trūdu, kas ielabo augsni un ļoti labvēlīgi ietekmē citu augu augšanu. Manā dārzā zem lazdām ļoti labi vairojas un bagātīgi zied pavasara baltpulkstenītes, vizbulītes un martagonlilijas. Kazdangas parka priežu audzē vēl pirms Pirmā pasaules kara stādītās lazdas ir pilnīgi pārvērtušas augsnes virsējo kārtu, padarījušas to ievērojami auglīgāku. Arī pašas lazdas tagad tur aug lieliski, jo sakņu sistēma tām ir sekla.

Pavairošana un audzēšana
Kur iegūt vēlamas šķirnes vai sugas stādus, var uzzināt Kokaudzētavu ceļvedī un interneta. Sugas pavairo ar riekstiem vai veģetatīvi. Riekstus pirms sēšanas nedrīkst iežāvēt, pēc ievākšanas tie vismaz pusgadu jāstratificē, bet kokveida lazdai - 12 līdz 18 mēnešus. Pastāvīgā vietā var stādīt četrgadīgus sējeņus, vēlams tos pēc diviem gadiem pārstādīt. Šķirnes pavairo veģetatīvi - ar noliektņiem vai, dalot krūmu, ar zālainiem spraudeņiem un meristēmu kultūru. Pastāvīgā vietā var stādīt trīsgadīgus stādus. Lazdas ir ēncietīgas (izņemot kokveida lazdu), taču labi ražo riekstus tikai saulainā vietā. Augsne nedrīkst būt skāba, tai jābūt labi drenētai.
Lazdas dārzos izmanto vējlauzēju joslām, augstiem dzīvžogiem vai arī stāda speciālus riekstu dārzus. Dekoratīvas formas stāda kā atsevišķus krūmus zālienā. Pēc cirpšanas vai apsalšanas labi ataug.

 

Teksts: Arturs Mauriņš, žurnāls Dārza Pasaule, 2007. g. Nr.10.

www.darzapasaule.lv