Foto: Aigars Jansons, http://www.ajstudio.lv/


Gladiolu pārziemošana 1

 16. septembris 2009 16:00 Raksts

Lai gladiolu bumbuļsipoli ziema labi saglabātos, tie laikus jānovāc, kārtīgi jānožāvē un pareizi jāuzglabā.Lai ziemā neizkalst
Labi nobrieduši un pareizi žāvēti bumbuļsipoli ziemā labi saglabāsies ari nepiemērotos apstākļos. Lai bumbuļsipols kārtīgi nobriestu, tam vismaz 20-30 dienas pēc noziedēšanas vai zieda nogriešanas vēl jāatrodas augsnē. Tāpēc, ja plānots gladiolas novākt oktobra sākumā, sākot ar septembra pirmajām dienām regulāri vajadzēja apstaigāt stādījumus un bez žēlastibas izlauzt visas ziedvārpas, kas vēl tikai tad parādījās starp lapām.

Norakšana
Gladiolas ieteicams novākt septembra otrajā pusē, pabeidzot šo darbu oktobra pirmajā pusē. Da gladiolu platibas novācamas vienā dienā, var mierigi gaidīt līdz pirmajām kārtigajām salnām, protams, ja stādījumus nav skārušas slimības. Vērtīgākās šķirnes, kurām jāsavāc visi vairsīpoliņi (ari vairsīpoliņu sējumi), gan jācenšas norakt, kamēr, šo darbu darot, vēl nesalst rokas.
Turpat uz lauka var apgriezt (saisināt) saknes, atdalīt vecos lielos sipolus - tad tie labāk nožūs. Attīrīt bumbuļsīpolus no segzvīņām gan rudenī nevajag!

Žāvēšana
Norakšanas dienā bumbuļsīpolus izvieto kastītēs un apžāvē saulē un vējā.
Novieto žāvēšanas telpā un žāvē 7-10 dienas paaugstinātā temperatūrā ar aktīvu gaisa apmaiņu. Ieteicamā temperatūra - ap +30 °C (ne augstāka par 35 °C).
Pēc intensīvas žāvēšanas bumbuļsīpolus turpina žāvēt vēl 2-3 nedēļas istabas temperatūrā (ap 18-20 °C).
Bumbuļsīpolus pārbauda un novieto glabāšanas telpā.
Ja jāžāvē ne pārāk daudz stādāmā materiāla, bet tas jādara dzīvojamas telpās vai dzīvoklī ar centrālapkuri (kas šajā laikā vēl nesilda), var lietot nelielu elektrisko sildītāju, kas aprikots ar ventilatoru, - virs tā novieto kasti-tes, kam ir sieta pamatne. Cik augstu virs sildošajām ierīcēm novietot - to nosaka eksperimentāli ar termometru.
Veseli, neinficēti un laikus norakti bumbuļsipoli var labi nožūt ari istabas temperatūra, savukārt inficētiem sīpoliem slimības progresēs, ipaši - pelēkā puve.
Aptuveni vienu-divas nedēļas no žāvēšanas sākuma no jaunā bumbuļsīpola vēl viegli atdalāmas saknes un vecā sīpola paliekas. Vēlāk vecā sīpola paliekas tā piekalst, ka attīrīšana prasa daudz vairāk laika un darba - reizēm bumbuļsipols tiek pat sabojāts. Rudenī vajadzētu attīrīt lielos bumbuļsīpolus. Nenobriedušos vēlīno šķirņu sīpoliņus, kā arī III un IV lieluma no vairsipoliņiem izaugušos labāk neattīrīt - būs mazāks risks, ka tie ziemā varētu izkalst.

Uzglabāšana
Ieteicamā glabāšanas temperatūra ir +4 °C (varētu būt robežas no +2 līdz +6 °C, bet ne augstāka par +10 °C), un tai jābūt stabilai. Lielas temperatūras svārsti kaitīgākas par glabāšanu nepiemērot; peratūrā, jo tiek provocētas gladiolu perioda beigas.
Ieteicamais relatīvais gaisa mitrums ne augstāks par 70%. Ja telpa ir aukstj drošina iespēja to apsildīt. Lielā telpā t kur glabājas gladiolas, var norobežot polietilēna plēves starpsienu. Tieši tāpat jams atdalīt stūrīti no apkurinātas telp; mēram, kopā ar logu), nodrošinot tajā jamu ventilāciju ar aukstu gaisu. Nelie dzumu gladiolu iespējams glabāt ai plauktā ledusskapī, bet stādāmo mātei vajag glabāt kopā ar augļiem un dārze

Cīņa ar kaitēkļiem
Sēņu slimību bojāti bumbuļsipoli ŗ nav glābjami.
Ja glabāšanas periodā tempera augstāka par +10 °C, lielas problēma dīt gladiolu tripsis - sīks, ap 1,5 mm { tēklis, ar neapbruņotu aci grūti saskatāms. Tripši īpaši bīstami ir, ja telpā temperatūra pārsniedz 10 °C, - tad tie aktīvi vairojas, sūc bumbuļsipolu sulu. Sīpola virsma kļūst plankumaina, klāta tumšiem tripšu ekstrementu punktiņiem, šķiet lipīga.
Glabātavā apkarot tripšus nav viegli- pirmām kārtām jānoregulē pareiza temperatūra. Kaitēkļus var iznīcināt, pavasarī kodinot bumbuļsīpolus (obligāti visus!) ar insekticīdiem - aktaru, fastaku u.c.
 

Dārza pasaule, 2007. gada oktobris.

http://darzapasaule.lv/


 

 
1 Pievienot komentāru

Saistītie rakstiReklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas