Foto iesūtījusi Sanita Zute, mammam.lv reģistrētā mamma. Attēlā redzamajam mazulim nav saistības ar raksta tematiku.


Neizmet bērnu miskastē! 22

 05. septembris 2009 22:00 Ziņa

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā 8. septembrī atklās Latvijā pirmo Baby Box. Vietu bērna dzīvībai.Vairākas reizes gadā Latvijas mediji ziņo par miskastēs, izgāztuvēs vai kāpņu telpās atstātiem jaundzimušiem bērniem, kuru dzīvību reti kad izdodas glābt. Tagad ir dota iespēja izglābt bērna dzīvību, ja māte kaut kādu apstākļu dēļ ir gatava pastrādāt noziegumu. Baby Box ir vieta zīdainim, kurš citādi nonāktu kādā atkritumu konteinerā.
Arī senāk Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas teritorijā bija vieta, kur atstāt bērnu, gluži kā senākos laikos pie baznīcas vai patversmes. Patlaban no Rīgas Dzemdību nama uz slimnīcu pārvesti un ārstējas deviņi mazuļi, no kuriem ir atteikušās mātes. Pirms vairākiem gadiem vietā, kur atvērs Baby Box, tika atstāts veselīgs zēns, kuru mediķi nosauca par Jāni.

Praktiska informācija par
Baby Box
Brīdī, kad pēc bērna ielikšanas tiek aizvērtas Baby Box durtiņas, intensīvās terapijas nodaļas māsu postenī atskan audiālais (skaņas) un vizuālais (sarkanā trauksmes lampa) signāls. Aizverot Baby Box durtiņas, no ārpuses tās vairs nevar atvērt līdz brīdim, kad no iekšpuses tiek noņemta bloķēšana. Pēc “trauksmes” signāla atskanēšanas vidēji 1–2 minūšu laikā pie Baby Box gultiņas ieradīsies medicīnas personāls. Bērnam tiks sniegta nepieciešamā medicīniskā aprūpe, un turpmākās rūpes par mazuli uzņemsies bāriņtiesa, lemjot par bērna statusu un adopcijas procesa virzību. Ievietojot mazuli Baby Box, sievietei netiek piemērota kriminālatbildība.
Lai mudinātu sievieti pārdomāt bērna atstāšanas lēmumu un meklēt citus situācijas risinājumus, pie Baby Box ir izvietota informācija mātei par to, kur visu diennakti iespējams zvanīt, lai saņemtu psiholoģisku un praktisku palīdzību. Grūtniecības krīzes centra darbinieki palīdzēs atrast tūlītēju risinājumu. Šādu informāciju sievietes no sociāli nelabvēlīgām ģimenēs saņems arī bāriņtiesās visā Latvijā.

Pieredze pasaulē
Jau 12. gadsimtā netālu no Vatikāna tika uzbūvēta īpaša vieta ar rotējošu platformu sienā, kur sieviete, neviena nepamanīta, varēja atstāt mazuli. Mūsdienās šādas vietas, kur var atstāt jaundzimušo, ir daudzās valstīs, arī Itālijā, Ungārijā, Dienvidāfrikā, Vācijā, Beļģijā, Čehijā, Austrijā, Šveicē, Slovākijā, Japānā. Pirmais “inkubators” bērnu dzīvību glābšanai 2000. gada aprīlī tika uzstādīts Vācijā, Hamburgā. Šis projekts saņēma valdības atbalstu pēc 1999. gada statistikas par Hamburgas atkritumu konteineros izmestajiem zīdaiņiem – trīs bērnu dzīvības izdevās glābt, bet divi jaundzimušie gāja bojā. Kopš 2000. gada Vācijas teritorijā šādi inkubatori ir ierīkoti vairāk nekā 75 vietās. Vācijas pieredze apliecināja, ka šis projekts samazina atkritumu konteineros izmesto un nogalināto zīdaiņu skaitu. Kopš Baby Box (Baby Bank) uzstādīšanas Hamburgā piecu gadu laikā ir atrasti trīs miruši jaundzimušie, līdz tam – vismaz pieci bērni gandrīz katru gadu. Piecu gadu laikā Baby Box ievietoti 25 bērni.
Patlaban Čehijā ir 18 vietas bērna dzīvībai un kopumā plānots ierīkot 70 Baby Box, pa vienam katra administratīvā rajona centrā. Iemesls tam bija situācija, ka vidēji ik gadu tika atrasti 10 jau miruši zīdaiņi. Trīs gadu darbības laikā Baby Box visā Čehijā ir ievietoti 12 mazuļi, no tiem deviņi – Prāgā.

Fakti par bērnu dzimstību Latvijā


* Pēdējos gados Latvijā dzimstība ir pieaugusi par 18%.
* 2007. gadā piedzimuši 23 273 mazuļi, 2008. gadā – 24 414.
* Lai cik priecīgs būtu brīdis par jauno dzīvību, ik gadu atkritumu izgāztuvēs, mežā, akās un citur tiek atrasti vismaz pieci miruši zīdaiņi.
* Cik ir to bērnu, kuri nekad netiek atrasti? Atrastie bērni ir tikai neliela daļa no patiesās situācijas.
* Kā uzsver psihologi, visbiežāk vēlmi atbrīvoties no bērna veicina dažādu ekonomisko, emocionālo un sociālo faktoru kopums, piemēram, pēcdzemdību depresija, aborta alternatīva, cerība, ka bērnam būs labāka dzīve, kad viņu atradīs...

www.kasjauns.lv
 

 
22 Pievienot komentāru

Saistītie rakstiReklāmraksti: Ģimenes budžets

Kategorijas