10 principi, kas palīdzēs skolēnam izveidot dienas režīmu 8

 02. septembris 2019 3:00 Padoms

Gan pieaušo, gan bērnu veselībai kaitē stress. Tam lielākā vai mazākā mērā pakļauti arī skolēni. Nereti slodze, kas parādās, uzsākot skolas gaitas, izraisa miega traucējumus, parādās citi somatiski simptomi.Foto: Shutterstock.com

Vakaros noder pārrunas par dienas notikumiem. Jautājuma – kā Tev gāja,– vietā var pajautāt arī, – ko jaunu šodien skolā uzzināji?


Lai arī katram bērnam režīms veidosies individuāli, tomēr ir daži principi, kas noderēs ikviena bērna dienas režīma plānošanā.

1.Vēlams veidot pieradumu celties un iet gulēt aptuveni vienā laikā.

2. Sen aizmirstā rīta rosme dienai piedod možumu un dzīvesprieku. To var veikt kādas mūzikas pavadībā.

3. Pēc stundām būtu ieteicama pastaiga svaigā gaisā. Varbūt ceļš no skolas līdz mājām varētu vīties caur kādu no pilsētas parkiem.

4.Ir bērni, kuriem pēc skolas nepieciešama diendusa, it īpaši, ja skolēnam jāceļas pirms pulksten septiņiem rītā.

5. Mājas darbus vislabāk darīt laikā no 15-16, jo tad kognitīvie procesi darbojas ļoti produktīvi.

6. Mājas darbu veikšanai bez pārtraukuma vajadzētu ilgt aptuveni 1 stundu, pēc tam nepieciešams īss 5-10 minūtes ilgs pārtraukums.

7. Vecākiem jāpārdomā ārpusklases nodarbību un pulciņu skaits un biežums. Nereti mammai, tētim un vecvecākiem ir vēlme pārspīlēt ar bērna iesaistīšanu tautas dejās, ansamblī, dramatiskajā pulciņā vēl kādās sporta aktivitātēs... Kopā ar bērnu jāizvērtē, kuras no šīm nodarbēm sagādā bērnam vislielāko prieku un pie tām arī jāpaliek.

8. Bērnam nepieciešams laiks arī iemīļotajām nodarbēm, lai satiktos ar draugiem, paskatītos iemīļoto TV pārraidi, palasītu grāmatu vai vienkārši padraiskotos.

9. Jāierobežo televizora un datora izmantošanas laiks, jo pretējā gadījumā tiek radīta pārslodze bērna nervu sistēmai. Turklāt televīzija iemāca bērnam priecāties, nepieliekot pūles. Risinot šo jautājumu, var noderēt sekojoši ieteikumi:
–  kopā ar bērnu sastādiet sarakstu, kādas televīzijas pārraides, kurās dienās un cik ilgi drīkst skatīties,
–  paskaidrojiet bērnam, ka pēc zināma laika ir iespējamas izmaiņas,
–  apspriediet citus brīvā laika pavadīšanas variantus,
–  novērtējiet bērna centienus ievērot norunu.

10. Vakaros noder pārrunas par dienas notikumiem. Jautājuma – kā Tev gāja,–   vietā var pajautāt arī, – ko jaunu šodien skolā uzzināji, – kas padevās, – kas varēja būt labāk. Bērnam ir svarīga vecāku ieinteresētība un uzmanība.

Autore: Marte Meo terapeite, smilšu spēļu speciāliste, biedrības Konsultatīvais centrs Vide bērniem valdes priekšsēdētāja Ilona Krone
 
8 Pievienot komentāru

Saistītie raksti

Kategorijas