Krīzes laikā pasliktinās attiecības ģimenē

 27. augusts 2009 14:00 Ziņa

Ģimenes portāla mammam.lv/tetiem.lv augustā veiktā aptauja liecina, ka krīzes laikā ievērojami samazinās ģimenes budžets, un tas negatīvi ietekmē pāru attiecības.


Foto: Edijs Pālens, http://edijs.shutterfly.com


Gandrīz puse (42%) aptaujas dalībnieku uz jautājumu Vai ģimenes budžeta samazināšanās krīzes laikā ir ietekmējusi Tavas un vīra/sievas attiecības? atbild, ka "Jā, diemžēl mēs vairāk ķildojamies" un tikai 16% atbild: "Jā, bet šie grūtie laiki mūs vēl vairāk saliedē!".


Pilnie aptaujas dati ir šādi:
Vai ģimenes budžeta samazināšanās krīzes laikā ir ietekmējusi Tavas un vīra/sievas attiecības?
Jā, diemžēl mēs vairāk ķildojamies — 42%
Jā, bet šie grūtie laiki mūs vēl vairāk saliedē! — 16%
Nē, mūsu attiecībās viss ir "pa vecam" — 25%
Nē, krīzes ietekmi savā budžetā īpaši nejūtam — 9%
Neesmu novērojis — 8%

"Portāla foruma sarunās ik pa laikam parādās ieraksti, kas apliecina šābrīža ģimeņu grūto situāciju, ķildu iemeslus pāru vidū," stāsta portāla mammam.lv/tetiem.lv radošā direktore Inga Akmentiņa-Smildziņa, citējot dažus foruma ierakstus: 

"Mums pēc pāris mēnešiem būs mazais, taču šī krīze ir iecirtusi pamatīgu robu mūsu ģimenes budžetā — krīzes dēļ paliku bez darba, nezinu ko darīt. Mana sieviņa tagad čuč, bet es vakaros nevaru iemigt, jūtos vainīgs un nomākts."

"Ar draugu kopā esam jau četrus gadus. Esam runājuši par kāzām un pārējo... Bet viņš saka, ka tagad nav finanšu, lai es pagaidot..."

"Esmu divu dēlu māmiņa, nespējam nomaksāt milzonīgos maksājumus par dzīvokli, tāpēc pārvāksimies uz māju, kura palika mantojumā pēc manas mammītes nāves...
Māja ir bez ūdens, jādzen jauns dziļurbums, bet tam nepieciešamo apmēram 1000 latu man nav... Vecākajam dēliņam pirms diviem gadiem nomira tēvs."


"Ar rūgtumu jāatzīst, ka vairākums mūsu līdzcilvēku (pēc aptaujas datiem, tie ir 42%) nespēj atrast sevī to spēku, kas ļautu sasparoties, noticēt, ka savstarpējās attiecības ir stiprākas un vērtīgākas par naudas samazināšanos kopējā maciņā. Daļa no mums ir pazaudējusi sapņus, motivāciju, līdz ar to attiecības tiek pakļautas riskam izjukt," aptaujas datus komentē geštaltterapeite un mammam.lv/tetiem.lv eksperte Aija Baha-Velvele.

"Ceturtā daļa (25%) aptaujāto atzīst, ka viņu attiecībās viss ir pa vecam, un tas tomēr parāda, ka starp mums ir cilvēki, kuri prot būt līdzās arī tad, kad debesis ir apmākušās un brīžiem dzirdams pērkons.

Mani it nemaz neizbrīna, ka starp mums ir cilvēki — pēc aptaujas datiem, tādi ir 8% —, kuri neko nav novērojuši savās attiecībās. Allaž ir bijis tā, ka daļai savstarpējās attiecības nav tik svarīgas, lai tām pievērstu uzmanību, visbiežāk šie cilvēki dzīvo pēc principa: kā ir, tā ir labi. Iespējams, šajā pārmaiņu laikā viņiem ir visvieglāk, jo viņi krīzi pat nepamana!

Taču prieks, ka 16% ir atzinuši, ka šie grūtie laiki viņus vēl vairāk saliedē, lai gan šis skaitlis nav liels, tomēr ir vērts šos cilvēkus uzmundrināt un teikt: turēsim īkšķus par jums!" uzmundrina speciāliste.


Portāla mammam.lv/tetiem.lv forumā ir izveidota sadaļa Pērc, pārdod, mainies!, kur vecāki izvieto savus sludinājumus. "Mūsu forumā ir mammas un tēti, kas piedāvā atdāvināt vai iemainīt pret citām lietām bērnu drēbītes, pārtinamos galdiņus vai citas ģimenei nepieciešamas lietas — izmantojiet šo iespēju! Naudas grūtības vienmēr rada papildu spriedzi attiecībās, taču jāsaprot, ka ar strīdiem krīzi neatrisināsi! Vērtīgāk ir kopīgi domāt, kā no šīs situācijas izkļūt, lai rādītu bērniem pozitīvu piemēru, ka ikviena krīze ir pārvarama. Un šis ir viens no veidiem, kā to izdarīt," iesaka portāla mammam.lv/tetiem.lv galvenā redaktore Sindija Meluškāne.

"Joprojām ir daudz neizmantotu iespēju. Piemēram, šobrīd tirgū nopērkami ļoti lēti dārzeņi, mežā atrodamas sēnes, to visu var konservēt un uzglabāt ziemai — receptes ir atrodamas mūsu portālā. Varbūt ģimene var pieteikties par palīgiem kādā kartupeļu talkā, ar savu darbu nopelnot pāris maisu kartupeļu ziemai. No kartupeļiem vien var pagatavot vismaz 1000 veidu ēdienu!" Sindija mudina nenokārt degunu, bet raudzīties pēc iespējām, kā dzīvot labāk.