Zīdaiņa attīstības kalendārs: Pirmais mēnesis

Pēc jaukās, siltās un mierīgās dzīves mammas puncī, mazulis nu nokļuvis pilnīgi svešā, aukstā, trokšņainā un nepierasti gaišā vidē, kas sākotnēji viņam nemaz nepatīk. Tāpēc pirmā mēneša laikā notiek bērniņa pielāgošanās jaunajai pasaules kārtībai.

Mazuļa pamatvajadzības pirmajā mūža mēnesī ir mammas pieniņš, miegs, sausas autiņbiksītes, kā arī vecāku mīlestība un uzmanība.

FOTO:

Mazuļa pamatvajadzības pirmajā mūža mēnesī ir mammas pieniņš, miegs, sausas autiņbiksītes, kā arī vecāku mīlestība un uzmanība.

Jau pirmo četru nedēļu laikā sāk attīstīties zīdaiņa personība un komunikācijas spējas ar apkārtējiem. Ar katru dienu aizvien vairāk mazulis vēro tavu seju, kad tu ar viņu sarunājies, un, iespējams, pat cenšas atdarināt tavu mīmiku un sejas izteiksmi. Jā, tev nerādās! Iespējams, jau pirmā mēneša beigās mazulis, guļot saldā miedziņā, uzsmaida. Parasti mazulis pirmo smaidu saviem vecākiem dāvā trīs līdz sešu nedēļu vecumā.
 


Kustības

Vicina kājiņas un rociņas.
Sašķoba seju, kad sajūt rūgtu garšu.
Tev šķiet, ka, guļot uz muguras, bērns cenšas pagriezties uz sāniem? Nē, paies vēl aptuveni trīs mēneši, līdz bērniņš tik tiešām sāks velties apzināti.
 

Lasi arī: 
Zīdaiņa pareiza nēsāšana un pozicionēšana. FOTO 
Kas jāzina par jaundzimušā svaru pirms un pēc piedzimšanas 
 


Roku un acu koordinācija

Skatās uz priekšmetiem, kas atrodas 20–25 cm no viņa.
Ar acīm cenšas sekot priekšmetiem, ko pārvieto dažus centimetrus pa labi un pa kreisi.
Pagaidām vēl nekontrolē roku un kāju kustības, bet jau spēj ar dūrīti pieskarties mutei.
Neapzināti var pavilkt segu.
Joprojām raksturīgs satveršanas reflekss, kad kaut ko ieliek rociņā.
 


Lasi arī:
Jaundzimušā ārā vešana: ģērbšanās ABC ziemas aukstumā 
Jaundzimušā obligātās apskates slimnīcā un mājās 
 

 

Saziņa ar apkārtējiem

Ar dažādām skaņām un kustībām cenšas izstāstīt par savām vajadzībām, piemēram, lūpu čāpstināšana un mutītes savilkšana jātulko: mammu, gribu ēst!
Spēj izpaust garastāvokli ar roku un kāju kustībām, dažām grimasēm, piemēram, ieplešot acis vai savelkot mutīti.
Izdveš skaņas arī tad, kad ir priecīgs.
Pozitīvi reaģē uz mierinošiem vārdiem.

 

Lasi arī: 
Svarīgākais, kas jaunajiem vecākiem jāzina par zīdaiņa miegu. Zīdīšanas konsultanta piezīmes 
Šūpuļkrēsliņš no dzimšanas jeb Bēbīši ar "krātiņa bērna sindromu" 
 


Ko bērns apgūst

Labprāt vēro apkārtni.
Ilgāk skatās uz ziliem un zaļiem priekšmetiem, nevis sarkaniem.
Sajūsminās par priekšmetiem, kas atrodas blakus.
Tik labi pazīst tavu balsi, ka spēj atšķirt to no citām.
 

 

Lasi arī: 
Jaundzimušā refleksi – mazuļa attīstības rādītājs 
Cik ilgi autosēdeklītī drīkst sēdināt zīdaini 
 


Komunikācija un emocijas

Patīk, kad viņu paņem rokās, samīļo un uzsmaida viņam.
Pozitīvi reaģē, ja kāds ar viņu runā vai dzied.
Var ieskatīties tev acīs.
Vannošanās laikā spēj atslābināties, spārdīties un šļakstīties.
Raud, ja netiek apmierinātas viņa vajadzības vai arī ja nejūtas labi.
Ja kāds rāda mēli, var mēģināt atdarināt.
 


Padomi jaunajai mammai

Būtiskākais šai laikā ir ieklausīties mazuļa vēlmēs, arī bez raudāšanas mazulis daudzos veidos cenšas pastāstīt par savām sajūtām un vajadzībām. Mazuļa pamatvajadzības pirmajā mūža mēnesī ir mammas pieniņš, miegs, sausas autiņbiksītes, kā arī vecāku mīlestība un uzmanība.
 
Jaundzimušā pirmā vannošana. Video pamācība
 



Lasi arī:
Jaunā māmiņa: "Jums jāzina, ka bērnu audzināt, tas ir SASODĪTI grūti!"  
Kā masēt un vingrināt zīdaini. Vērtīgi video padomi vecākiem! 

Reklāma
Reklāma

 


Padomi jaunajam tētim

Tagad tu zini, ka nav nemaz tik muļķīgi izbāzt mēli un rādīt smieklīgas sejas izteiksmes, jo mazulim tas patīk un, iespējams, viņš mēģinās tevi atdarināt!
Pirmais mēnesis ir pielāgošanās laiks ne tikai mazulim, bet arī jaunajai māmiņai un tētim. Paralēli hormonālajām pārmaiņām viņai jāiemācās dzīvot pilnīgi citā diennakts ritmā un jāpieskaņojas tam, ka tagad visu viņas dienaskārtību nosaka bērns, — tas nemaz nav viegli, tāpēc esi saprotošs un, cik vien vari, atbalsti un palīdzi sievai.

 

 

 

"Tīģeris kokā" - poza bērna nomierināšanai un iemidzināšanai

"Tīģeris kokā" ir brīnišķīga poza, kurā var turēt un masēt bērnu jau kopš dzimšanas, lai atslābinātu tā vēderiņu un mazinātu dzemdību traumas sekas, kolikas, gāzes, aizcietējumus, niķīgumu, nemieru un citas kaites, kas saistītas ar izteiktu vēdera saspringumu. Minētais paņēmiens ir gan dziedniecisks, gan profilaktisks, taču tas nelīdz, ja mazulis ir izsalcis. Vēders ir emociju centrs un lielisks miera avots. Ja tas ir atslābināts, arī mazulis ir mierīgs. Metode ir īpaši noderīga tēviem, jo mazulis neatrodas ar seju pret krūtīm un tam nerodas veltīga vēlēšanās zīst. Kāda ir šī poza? Noguldiet mazuli uz savas kreisās rokas ar muguru pret jums, nolaižot viņa kreiso roku zem jūsējās, lai varētu elkoņa locītavā ērti turēt viņa galvu un kaklu. Virziet labo plaukstu sarp mazuļa ceļiem un uzlieciet delnu uz viņa vēdera, balstot bērnu vienādi ar abām rokām. Pieturot pēdu ar elkoni, mazliet pagrieziet mazuli un atbalstiet pret plaukstu. Kad mazulis guļ ar vēderu pret plaukstu, ar atbrīvotu plaukstu ļoti saudzīgi spaidiet viņa vēderu no viena sāna uz otru. Ja pēc dažām minūtēm šajā pozīcijā bērna diskomforts nepāriet, pastaigājiet apkārt, turot viņu šādā pozā, un viegli paplikšķinet pa krūtīm.

 

Fizioterapeites Klaudijas Hēlas ieteikumi

Pretēji agrākajiem uzskatiem, ka mazuli jau kopš pirmās dienas var likt uz vēdera, es ieteiktu vecākiem nesteigties, jo mazuļa kakla skriemeļi vēl nav tik stipri, lai spētu noturēt ķermeņa svaru. Bērnu var likt uz vēdera, kad viņš pats spēj apvelties uz vēdera un pacelties uz apakšdelmiem, bet tas notiek ne agrāk kā trīs, četru vai pat piecu mēnešu vecumā. Pāragri liekot bērnu uz vēdera, var veicināt tonusa veidošanos plecos. Pamēģiniet paši apgulties uz vēdera un bez roku palīdzības pacelt galvu augšup! Diez cik labi neizdodas, vai ne? Tāpat neieteiktu guldināt bērnu uz vēdera nakts mieram, joprojām tiek uzskatīts, ka tas var veicināt zīdaiņa pēkšņās nāves sindromu. Vislabākā poza bērniņam pirmajā mēnesī — uz vieniem un otriem sāniņiem. Mazuli var likt uz vēdera, ja bērns jūtās labi šajā pozā un galvu pārāk neceļ atpakaļ. Vēdera poza dažreiz laba, ja vēders sāp! Bet noteikti ne naktī!
 
Noskaties video, kā pareizi iekārtot jaundzimušā gultiņu, lai tā būtu droša

 


 

 


 


Vai tas ir droši?

J.: Cik ilgi vienu mēnesi vecu bērnu var turēt autosēdeklītī?
A.: Jo mazāk, jo labāk. Lai arī ko teiktu ražotāji, ir ļoti maz autokrēsliņu, kuros mazuli var iesprādzēt guļus stāvoklī, un pat tad — iedomājieties, cik nelāgi jūtas bērns, kurš neko nezina par ceļu satiksmes drošību, taču ir ar varu piesprādzēts! Ja vajag daudz un ilgi braukt, tad ieteicami uzreiz pirkt ratu kulbu.
J.: Vai mazulis pirmo dzīves mēnesi var gulēt guļamajos ratiņos?
 

A.: Tas nebūtu ieteicams, rati domāti pastaigām, bet gultiņa — nakts gulēšanai. Galvenais trūkums — ratu kulbā ir mazāka gaisa cirkulācija nekā atvērtā gultiņā.
J.: Vai raudošu zīdaini drīkst kratīt?
A.: Nekādā gadījumā! Zīdainis var smagi ciest pat no vieglas sapurināšanas! Izlasi rakstu: Kāpēc bērna sapurināšanas dēļ, mazai var nomirt?

 


Kādas vakcīnas ievada mazulim pirmajā dzīves mēnesī?

Pirmo 12 stundu laikā ievada vakcīnu pret B hepatītu tiem mazuļiem, kuru mammām ir konstatēts B hepatīts vai kuras grūtniecības laikā nav pārbaudījušās. No otrās līdz piektajai dienai zīdainim ievada vakcīnu pret Tuberkulozi. Vairāk par šīm vakcīnām un infekciju slimībām lasi Vakcinācijas kalendārā.



Konsultēja Klaudija Hēla, fizioterapeite
Materiāla veidošanā izmantota enciklopēdija vecākiem Māte un bērns, R.: Jumava, 2006, Mazuļa masāža, Pīters Volkers, Zvaigzne ABC, 2012


1. mēnesis