Jautā speciālistam

Speciālistu arhīvs

Vēlos saņemt
jaunumu vēstuli

Jautājumi un atbildes

parādīt neatbildētos jautājumus

Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

Specialitāte: LU maģistra grāda klīniskajā psiholoģijā. Apguvusi smilšu spēļu terapiju, traumu terapijas metodi EMDR. Konsultē bērnus un pieaugušos.

 

Uzdod speciālistei jautājumu par bērna uzvedību, bērna audzināšanu, disciplinēšanu.

* uzdod jautājumu šim ekspertam

 • Atradinasana no kruts!

  Jautājums:Lavakar. Man delam jau ir 2.2g un vins vel joprojam celas naktis lai estu kruti. Atradinat ir loti gruti jo redz ka tiek barota masa (8men) manekli nav nemis nekad. Ko darit lai vins guletu visu nakti un neprasitu kruti? Vins pat isti need tas drizak ir tikai ka mierinajums. Pudeli ari nenem. Celas naktis lidz pat 5x un taisa lielas histerijas raud sit un kapj ara no gultas(gul lielaja gulta ar mammu). Negribas pielaut lielu raudasanu jo tiek pamodinata masa un tad ir loti gruti.

  Atbild: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Atbildi sniedz bērnu psiholoģe Līga Bernāte. Tas, ka bērni līdz 3 gadu vecumam 1-2x naktī mostas ir normāli un veselīgi, jo smadzeņu atīstība zīdaņiem un maziem bērniem notiek seklajā miegā. Ar pa

  Lasīt vairāk

 • Bērns pēkšņi bērznudārzā sāk justies slikti un atraida vienaudžus

  Jautājums:Labdien! (atvainojos par atkārtošanos, laikam iesūtīju nepilnu jautājumu, iepriekšējo lūdzu neņemiet vērā!)

  Mūsu bērnam šobrīd ir 2,6 gadi, viņš apmeklē bērnudārzu no 1,8 g.v. Pirmie mēneši, protams, bija grūti, adaptācijas laiks, bieža slimošana ik pēc nedēļas vai divām. Pēc laika tomēr bērns iejutās, bija aktīvs, ēda, spēlējās, nodarbībās iesaistījās, par visu interesējās, atsauksmes no audzinātājām bija pašas labākās. Reizēm esot bijis neizgulējies, tad audzinātāja likusi pēc brokastīm pagulēt un bērns dienu pavadījis normāli. Kā arī pirmajās dienās pēc ilgākas slimošanas bijis kreņķīgs, taču visas pārējās dienas bijušas pārsvarā aktīvas un pozitīvas. Nākot pakaļ uz bērnudārzu, bērns pat negribēja iet mājās (aicināja mani grupiņā spēlēties), kā arī rīta raudāšanas bija beigušās – likās, ka bērns tik labi iejuties un viss ir nostabilizējies.
  Taču pēdējā mēnesī (pēdējās divās nedēļās) bērna uzvedība un noskaņojums bērnudārzā pēkšņi izmainījies līdz nepazīšanai. Līdz tam divas nedēļas viņš aizvadīja dārziņā normāli, bet trešajā nedēļā (pēc Ziemassvētku pasākuma) bērns it kā bieži nav izgulējies, regulāri raud, negrib ēst, uz aicinājumiem nereaģē, nelaiž citus bērnus sev klāt, neiesaistās, rīko histērijas lēkmes (es pat nezinu, kā viņam tādas izpaužas)… iemesls? Neviens nevar izskaidrot. Iemesla nav… Mājās viss ir kārtībā, it kā viss, kā parasti, nekādas dusmas, neskaitot kaprīzes, bērns neizrāda. Jāatzīst, ka arī mājās uz vairākiem aicinājumiem nākt paēst, viņš nereaģē, atbildot, ka negrib ēst. Kā arī rociņas mazgāt un kāpt pa kāpnēm bieži ir jāpierunā, bet tā viņš dara jau ilgāku laiku, to caur rotaļām un ieinteresēšanu cenšamies atrisināt.
  Tieši pirms svētku laika grupiņā vairs nestrādā auklīte, tagad audzinātājai jātiek galā ar bērniem vienai. Cerējām, ka pēc svētku brīvdienām būs labāk, taču nē, bērns katru rītu ieejot grupiņā raud, vēlāk jau atkal nevienu nelaiž sev klāt, atkal rīko histērijas, neēd. Vakaros mājās bērns ir normāls, aktīvs, spēlējas, paēd utt. Vai tās būtu kādas šī vecuma izpausmes vai tomēr kaut kas bērnu starpā varēja būt noticis? Esam izmisumā, vai nogaidīt vai meklēt kādu palīdzību? Kā risināt šo situāciju?

  Atbild: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! No jūsu rakstītā, izklausās, ka diez vai tās būs vecumposma krīze, tas vairāk izskatās pēc tā, ka bērnudārzā kaut kas ir atgadījies, kādēļ viņš ir sācis tik ļoti protestēt. Ja uzvedība pēkšņi

  Lasīt vairāk

 • Bērns nevar paraudāt

  Jautājums:Labdien! Kā rīkoties, ja meita (10 gadi) saka, ka nespēj paraudāt. Dažreiz griboties raudāt, bet esot tāds kā kamols kaklā un asaras nebirst. Neraud arī tad,ja sāpīgi sasitās. Runājām ar viņu, pati meitiņa saka, ka liekoties, ka sākt raudāt, visa pasaule " eksplodēs", ka tas būs briesmīgi. Pirms 2 gadiem izšķīrāmies ar viņas tēvu. Attiecības ar bērnu viņam ir labas, satiekas bieži, arī starp mums naida nav, sadarbojamies un komunicējam normāli. Kā palīdzēt bērnam?" 

  Atbild: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Paldies par jautājumu. Jums vajadzētu padomāt vai meite kādreiz nav piedzīvojusi kādu komentāru par to, ka raudāšana ir slikta, tā ir vāju cilvēku pazīme vai tml. Reizēm šādas nejauši izteiktas frāze

  Lasīt vairāk

 • čurāšana naktī

  Jautājums:Sveiki! Manai meitai ir 4,5 gadi. Vēlos saprast, vai ir pamatas uztraukties, ka čurā gultā. Pirms gulēšanas vienmēr ir pasaciņas laiks un arī lieku uz podiņa, bet tāpat apčurājas. Vienu brīdi palīdzēja zvaigžņu kalendārs, kad veicināja, ka naktī ceļās augšā un iet uz podiņa. Tomēr tajās reizēs, kad pamostās nāk pie manis, neatkarīgi no tā  vai apčurājusies vai nē. Pēdējā laikā ir nemitīga cīņa ar to. Tagad ir izcīnīts, ka nāk pie manis no rīta agri nevis nakts vidū, bet ar čurāšanu atkal liekas sākumpunktā. 
  Vēlos teikt, ka viena pati audzinu savu meitu, diemžēl tēvs nekādā veidā neiesaistās un ir cita ģimene.
  Bērnudārzā vairs nečurā gultā septembrī atrisinājās šī problēma. Kādi varētu būt iespējamie risināšanas paņēmieni.
  Paldies jums par atbildi!

  Atbild: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! Ieteiktu izlasīt šo rakstu, kurā plaši atspoguļot, kad nakts čurāšana jeb enurēze ir iemesls bažām. http://www.mammamuntetiem.lv/articles/35225/enureze-jeb-atkal-slapja-gulta-ko-tas-nozim

  Lasīt vairāk

 • Bērns ļoti dusmojas!

  Jautājums:Sveiki! Manai meitai ir 1.7 gadiņi. Viņa mums vispār ir diezgan aktīva un prasīga - visam ir jābūt pēc viņas prāta, ātri sadusmojas, pat brīžiem nevar saprast par ko, aizsvilstas sekunžu laika. Dažreiz tādas dusmas un histērijas ilgst pat stundu. Ar to vēl varētu samierināties, ja tas ir raksturs vai temperaments. Satrauca tas, ka pēdējā laika novēroju, ka viņa sadusmojas un sāk kost sev rokā vai kājā. Liekas lai pašai sāpētu, vai arī kniebj sev vai vecākiem! Savādāk bērns kā bērns, bieži nākas sabļaut vai pacelt balsi, lai nomierinās. Tad viņa momentā nomierinās. Nezinu ko darīt - vai tā tam jābūt? Varbūt viņa tā pārbauda robežas?

  Atbild: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien! Jūsu aprakstītā uzvedība ir raksturīga otrajā dzīves gadā. Viņai vēlmes un idejas ir daudz, bet spēju un iespēju tās īstenot ir maz, kā arī nav vēl pietiekami attīstījusies valoda, lai caur t

  Lasīt vairāk

 • Vai bērnam tiešām kas kaiš?

  Jautājums:Labdien! Jautājums ir par meitu- 4.2 g., jau no 2.g.vec. apmeklē bērnudārzu. Grūtniecība bija smaga, stresaina, pārdzīvojumiem pilna, saņemts nepilnvērtīgs uzturs. Meita piedzima 36.gr. ned., ar 1. pak. neiznēsātību, 2. dzīves dienā piedzīvoja apnoe lēkmi. 1. dzīves gads bija vairāk raksturojams kā depresīvs manu un pirmā vīra attiecību dēļ, taču 2. dzīves gada sākumā bērns piedzīvoja smagu psiholoģisku triecienu- bijušais vīrs atriebības nolūkos par neveiksmīgo laulības dzīvi, panāca, ka bērns tiek šķirts no manis un uz laiku atdots aprūpē pirmā vīra mātei, kura bērnu cītīgi vadāja pa sektām. Jau vairākus gadus bērns dzīvo normālu ģimenes dzīvi ar mani, manu otro vīru, kas ir manu pārējo- divu jaunāko bērnu tēvs. Šobrīd dārziņā man saka, ka bērns īsti neatbilst četrgadnieka līmenim prasmju ziņā. Iespējams, es kā māte esmu kaut kādā mērā par maz darbojusies ar bērna prasmju attīstīšanu, taču, man nešķiet, ka bērns būtu atpalicis savā attīstībā. Esam bijuši pie daudziem vairāku nozaru speciālistiem, lai salīdzinātu viedokļus un slēdzienus par bērnu, taču skaidrības vēl aizvien nav. Ar tagadējo vīru nespējam tikt skaidrībā, kas īsti ir ar bērnu- vai viss augstāk minētais tiešām ir par pamatu bērna psihiskās attīstības piebremzētībai vai bērns ir normāls, tikai ļoti aktīvs un nevēlas vai nespēj koncentrēt uzmanību rokdarbiem. Piebildīšu, ka pati meitas vecumā un vēl līdz šim esmu ļoti aktīva, skatos, ka arī meita ir tāda pati un bērnam vieglāk konsentrēties pēc kaut kādām fiziskām aktivitātēm. Mazie rokdarbi nav tie, kas viņai patiktu un interesētu- viņa visu dara ātri- ka tik ātrāk pabeigt un darīt ko citu. Man, cik sevi atceros, bija tieši tāpat, un ir vēl tagad, ka nepatīk visādi mazie darbiņi, rokdarbi utt., bet vieglāk mācības sāka padoties laikā, kad sāku nodarboties ar sportu. Vai būtu jāsatraucas, ka bērns tiešām varētu būt vēl neattīstījies uz sava vecuma bērnu fona un varētu nepaspēt sagatavoties mācībām vispārizglītojošā skolā?

  Atbild: Līga Bernāte, klīniskā psiholoģe, psihoterapeite

  Labdien, es noteikti ieteiktu ieklausīties tajā, ko saka speciālisti, nav viena patiesība, bet diez vai kāds tāpat vien izsaka savas bažas. Jautājums nav par to vai viņa paspēs vai nepasēs sagatavotie

  Lasīt vairāk

 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. »

 

LAPAS KARTE