Iesaki ārstu:

 •   Vērtējums: 5/5
  Liiga Priede

  Loti sirsniga, mila, profesionals sava darba... Drosi var vinai uzticeties

Skatīt visus ārstus

Bērnu anekdotes. Labākajiem - balvas!

Bērna joks par vieglas uzvedības sievieti

Annija (8 gadi): Es: Vai Tu zini, ko nozīmē vārds "mauka"? Annija: - Jā, tas pats, kas padaudza. Es: Kā Tu zini šādus vārdus? Annija: - Es mācījos runāt... Kā tad es zinu, ka maize ir maize!

Skatīt visus jokus

Grūtniecības kalendārs !

1. Trimestra nedēļas

2. Trimestra nedēļas

3. Trimestra nedēļas

 

9. grūtniecības nedēļa

Tavs bērniņš
Veidojas mazulīša roku un kāju pirksti, viņa galva ir divreiz lielāka par ķermeni. Bērniņa izmērs ir vīnogas izmērā. Viņš aug arvien ātrāk. Lai gan bērniņa dzimums ir noteikts jau apaugļošanās brīdī, ārējie dzimumorgāni aktīvi sāk veidoties no 9.grūtniecības nedēļas un ir izveidojušies līdz 12.nedēļai. Šajā laikā sāk veidoties olšūnu aizmetņi mazajām meitenītēm. Tomēr noteikt, kas tas ir - puika vai meitene, vēl nevar, jo ārējie dzimumorgāni vēl nav attīstījušies. Tiesa, var izmēģināt tautas ticējumus bērniņa dzimuma noteikšanai. 
Šajā laikā veidojas arī kakls. Lai arī bērns kustās, māmiņa vēl to nejūt. Toties ar ultraskaņu šīs aktivitātes ir redzamas. Galviņa jau vairāk līdzīga cilvēka galvai. Attīstās taustes sajūta. 

Tavas sajūtas
Iespējams, tev vairs nav milzīgā noguruma un nelabas dūšas, kas mocīja pirmajos divos mēnešos, un ir pat vairojusies dzimumtieksme! Paldies estrogēna un progesterona pieplūdumam, kas vairāk apasiņo krūtis, vagīnu, klitoru, darot tos jūtīgākus.

Iespējams, ka vēl nespēj pieņemt, ka tev būs bērniņš. Savas šaubas un bailes var analizēt, bet der zināt, ka šajā laikā bērniņš jau saņem mammas sajūtu impulsus – gan priekus, gan skumjas un šaubas,tomēr jāatceras, ka visas emocijas ir pieņemamas. Nepārmet sev, ja brīžiem jūties skumji. Tā bērniņš apgūst visu emociju gammu. 


Tavs ķermenis
Augstā hormonu līmeņa dēļ var asiņot smaganas vai deguns, jo gļotādu asinsvadu sieniņas kļūst trauslākas un caurlaidīgākas. Deguna gļotāda var būt pietūkusi, radot sajūtu, ka visu laiku ir „aizlikts” deguns. Starp placentu un augli sāk veidoties nabas saite. 

Noderīgi padomi
Ja tev asiņo deguns, konsultējies ar ārstu. Grūtniecības laikā noderīgi ir apmeklēt higiēnistu vai zobārstu, jo šajā laikā par zobiem jārūpējas īpaši. Labāk šo ārstu apmeklējumu atlikt uz 2. grūtniecības trimestri. Tāpat iesaka uz brīdi atteikties no vaksācijas procedūras, lai pēc iespējas novērstu lieku sāpju stresu jūtigajā laikā. 

Citu māmiņu ieteikumi
„Ja patlaban jūsu mājās noris remontdarbi, labāk būs, ja tajos neiesaistīsies — krāsošanas darbus labāk uztici vīram vai profesionālim, jo grūtniecēm nav ieteicams uzturēties telpās, kuras pilnas ar krāsu izgarojumiem. Protams, izņemot gadījumus, kad remontā izmantojat ekoloģiskos apdares materiālus.”

Attiecības
Pirms stāšanās grūtniecības aprūpē, pārrunājiet ar vīru mājas dzemdību jautājumu. Latvijā gan daudzi vecāki joprojām ar izbīli klausās šādā piedāvājumā, bet tai pat laikā ar katru gadu to ģimeņu skaits, kas izvēlas dabiskāko no dzemdību veidiem – jaunās dzīvībiņas ienākšanu uzreiz savās mājās – kļūst arvien vairāk. Ja izlemjat par iespēju dzemdēt mājās, atrodi un stājies uzskaitē pie vecmātes, kas pieņem dzemdības mājās. Tam jābūt lēmumam, kas sakņojas tavā pārliecībā, nevis no malas ieteiktam ieteikumam. Tad būtu īpaši vēlams, lai uz ikmēneša ārsta vizītēm tev līdzi dodas arī partneris! 

Dvīņi
Topošās vairāku bērnu māmiņas ārsts izmeklē biežāk, lai noteiktu mazuļu novietojumu dzemdē, placentu, augļu augšanas un attīstības atšķirības, patoloģiju varbūtības utt.

Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā pirmo deviņu grūtniecības nedēļu laikā
 
Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: ​Māra Grieze, Ģimenes veselības centra "Stārķa ligzda" vecmāte un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.

Skaties mazuļu gaidīšanas bildes!


  Lai pievienotu komentāru, jāielogojas:

  Pirmo reizi ielogojieties ar draugiem.lv pasi, Tev tiks izveidots lietotāja profils.


   

  LAPAS KARTE