Iesaki ārstu:

 •   Vērtējums: 5/5
  Sanita Cvetkova

  Ļoti laba vecmāte, piedalās dzemdībās, ļoti noturīga, saprotoša, mīļa, izplaīdzīga un visvislabākā :)

Skatīt visus ārstus

Bērnu anekdotes. Labākajiem - balvas!

Mammu, re kur Pežo banka!

Tad viņam bija četri gadi un Latvijā vēl bija Krājbanka. Emīls perfekti iemācījies automašīnu nosaukumus un zīmītes - Audi, Volvo, VW u.t.t. Pastaigu laikā regulāri tika nosauktas visas stāvošās mašīnas. Staigājam pa Vecrīgu un pēkšņi dēla pārsteiguma sauciens: "Mammu, re kur pežo banka!" :) Iesūtījusi: Līga Sējēja.

Skatīt visus jokus

Grūtniecības kalendārs !

1. Trimestra nedēļas

2. Trimestra nedēļas

3. Trimestra nedēļas

 

19. grūtniecības nedēļa

Tavs bērniņš
Viņam izveidojušies pastāvīgo zobu aizmetņi, tāpēc, ja māmiņa uzturā nelieto piena produktus, svarīgi papildus uzņemt kalcija preparātus. Meitenītēm olnīcās veidojas pirmie folikuli, no kuriem vēlāk dzīvē attīstīsies olšūnas. Mazulītis spēj sajust dažādas garšas. Rociņas un kājiņas nu ir aptuveni proporcionālas ķermenim. Smadzenēs attīstās zonas, kas atbild par spēju dzirdēt, sajust, redzēt.  Ir izveidojušies īpaši taukaudi, kas ražo īpašu gaišas krāsas smērvielu. Tā nodrošina pastāvīgu ķermeņa temperatūru un pasargā maigo ādu no mikrobiem un kaitīgās ārējās vides iedarbības. Taukaudi nogulsnējās zem ādas dažādās ķermeņa daļās, it īpaši kakla un krūšu rajonā. Mazuļa svars ir aptuveni 250 grami un ir vidēji 13 - 15 cm garš.


Tavas sajūtas
Nesatraucies, ja jūti pēkšņas sāpes pārskrienam no dzemdes augšas līdz pat kaunuma kaulam. Stiepjas muskuļu saites, kas atbalstīs tavu briestošo vidukli. Sāpes mazināsies, ja atlaidīsies uz sāna.
Daudzas grūtnieces sūdzas par bezmiegu, jo gulēt ir grūti - moka grēmas, neērtais vēders, bieža celšanās, lai dotos uz tualeti. Atrodi veidu, kā vakaros relaksēties. Ir sievietes, kas pievēršas speciālajai jogai, kas nomierina. Tomēr uzsākt jaunas, neiepazītas fiziskās aktivitātes šajā laikā neiesaka.


Tavs ķermenis
Ideāli, ja uz šo laiku esi pieņēmusies svarā ne vairāk par 6,5 kg. Mazulis no šīs svara saņem tikai 250 gramus, pārējo svara pieaugumu veido augļūdeņi, dzemdes svars, placenta, arī tavas piebriedušās krūtis.  Ik nedēļu svara pieaugums var būt līdz pat 300 gramiem.  Ja svara pieaugums ir lielāks, nekādā gadījumā neprāto par diētu! Tā var kaitēt mazulītim. Vērtīgāk būs, ja pārskatīsi, vai tavā uzturā ir pietiekams daudzums svaigu dārzeņu. Iespējams, ir palielinājies tavs gurnu apjoms, kā arī piepūloties gadās aizelsties un sasvīst. Tas notiek tāpēc, ka vairogdziedzeris kļuvis aktīvāks un pastiprinājusies vielmaiņa.


Noderīgi padomi
Tev ir ļoti, ļoti karsti? Izvēlies dabiska materiāla apģērbu, piemēram, kokvilnu vai linu, jo sintētiskās drēbes tev liks tikai svīst. Ja īsti nezini, kādi šodien gaidāmi laikapstākļi, ģērbies kārtām — lai, ja vajadzīgs, vari kādu novilkt.


Citu māmiņu ieteikumi
„Ja gatavo jūras veltes, lūko, lai tās tiktu termiski pietiekami apstrādātas, tādējādi iznīcinot visas iespējamās baktērijas, kas varētu kaitēt mazā veselībai. Tāpat izvairies no jēlu zivju lietošanas uzturā, piemēram, suši, austerēm un lašmaizēm.”


Attiecības
Neraizējies, ka mazuļa ienākšana ģimenē varētu apdraudēt jūsu finansiālo stāvokli. Jā, ģimenes pieaugums prasīs papildu līdzekļus tēriņiem, taču, ja sāksiet izdevumus plānot jau tagad, jūs lieliski tiksiet galā.


Dvīņi
Tā kā dvīņu gaidībām ir iespējams lielāks komplikāciju risks, ārsti topošajai māmiņai pievērš pastiprinātu uzmanību. Tas var likt justies, it kā tu būtu slima vai ka ar tevi kaut kas nav kārtībā. Ja arī tevī rodas šādas jūtas, ieklausies ārstu ieteikumos!
 

Noskaties arī video, kas notiek sievietes organismā no 15. līdz 20. grūtniecības nedēļai Autore: Inga Akmentiņa-Smildziņa, Līga Brūvere
Konsultēja: Māra Grieze, Ģimenes veselības centra "Stārķa ligzda" vecmāte un PEP mamma Līga Zelmene-Laizāne
Izmantotā literatūra: Ilona Vereša, Antje Andersa. Grūtniecības kalendārs. Četrdesmit nedēļas kopā ar Nelliju, R.: Valters un Rapa, 2008; Māte un bērns. Enciklopēdija vecākiem, R.: Jumava, 2006.

Skaties mazuļu gaidīšanas bildes!


  Lai pievienotu komentāru, jāielogojas:


   

  LAPAS KARTE