Baltā āboliņa ziedi pret iekaisumiem

 03. jūlijs 2015 13:20 Raksts  skatījumi: 24004

Baltais āboliņš (Trifolium repens) ir Latvijā izplatīts un labi pazistams augs. Ar savu ložņājošo stumbru un bagātīgo lapojumu tas veido blīvu mauriņu.Foto: Shutterstock.com

Baltajam āboliņam piemīt daudz ārstniecisku īpašību.


Raksta publicēšanu atbalsta projekts "Daba dziedē"

 

Ziedēšanas laikā virs augu lapojuma paceļas ziedneši ar baltu ziedu galviņām, kuras ir smaržīgas, bagātas ar nektāru un ļoti patīk bitēm. Nereti, staigājot pa šādu paklāju basām kājām, neuzmanīgākam gājējam gadās pa asam dzēlienam pēdā.
Baltā āboliņa ziedus ievāc, izžāvē caurvējā (jāsargā no saules!), un izmanto kā maigu piedevu ikdienas zāļu tējai vai arī ārstnieciskai tējai. Ziedos ir flavonoīdi, polisaharīdi (gļotvielas), ēteriskā eļļa, askorbīnskābe. Sastāvvielu kompleksam konstatēta antisklerotiska, urīndzenoša, pretiekaisuma un atkrēpošanu veicinoša darbība.
Ziedu uzlējumu gatavo, 1 ēdamkaroti drogu aplejot ar 1 glāzi verdoša ūdens. Ļauj vienu stundu ievilkties, nokāš un lieto pa 1/4 glāzei 3-4 reizes dienā kā maigu atkrēpojošu līdzekli klepus, bronhīta, urīnpūšļa un priekšdziedzera iekaisuma, ginekoloģisku slimību un tuberkulozes ārstēšanai, arī kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās gadījumā (tad uzlējumu dzer karstu).
Ārīgi baltā āboliņa drogu uzlējumu izmanto apmazgājumiem un peldēm strutojošu, grūti dzīstošu brūču un ādas iekaisuma ārstēšanai. Baltā āboliņa ziedu kompreses izmanto ari tautas kosmētikā - tās padara ādu gludu un samtainu.
 

Avots: Žurnāls Dārza pasaule, Dārza darbu burtnīca, 2007/06
 

 

Raksta publicēšanu atbalsta projekts "Daba dziedē"

“Daba dziedē” ir Latvijas dabas iedvesmots projekts, kas apvieno Latvijā ražotus dabiskus zīmolus, vadošos veselīga dzīvesveida un sevis pilnveidošanas ekspertus. “Daba dziedē” esam radījuši, lai pulcētu kopā cilvēkus ar līdzīgiem uzskatiem, kas dabiskumu un veselību uztver kā dzīvesveidu, izvēlas un novērtē Latvijā ražotus produktus.

“Daba dziedē” izveidotājs ir Latvijas zaļās farmācijas kompānija “Silvanols”, kas jau vairāk kā 20 gadus ražo dabiskas izcelsmes uztura bagātinātājus, medicīniskās ierīces un zāles, lai padarītu dabas dziedinošo spēku tuvāku un pieejamāku cilvēkiem visā pasaulē. Starp “Silvanols” draugiem jau ir daudzi Latvijas vadošie medicīnas speciālisti, farmaceiti un klienti, kas ir par dabisku un veselībai draudzīgu produktu izvēli. Patiesi ceram, ka “Daba dziedē” koncepts spēs piesaistīt aizvien jaunus šāda viedokļa piekritējus, lai kopīgi iesaistītos “Daba dziedē” aktivitātēs, padarot Latviju un visas sabiedrības domāšanu vēl zaļāku.

 

Ieskaties: www.dabadziede.lv0 Pievienot komentāru

Lasi vēl

Kategorijas

Aktuāli

Jaunākais portālāLasīt vairāk

Jaunākie rakstiLasīt vairāk