Ak vai! Sejas āda ir apdegusi saulē

Šobrīd Latvijā valda saule un karstums. Pēdējās dienas ir arī paaugstināts ultravioletais starojums, tāpēc saulē iesaka uzturēties ar mēru. Bet ko darīt, ja saulītes kodīgie stari tomēr ir paspējuši apdedzināt ādu?

 Tā kā saules apdeguma pazīmes nav jūtamas uzreiz, bet gan pēc dažām stundām, ir arī viens no galvenajiem tūlītējas un efektīvas ārstēšanas šķēršļiem. Jo ātrāk tiek pamanīts saules apdegums, jo efektīvāka ārstēšana.

FOTO: Shutterstock.com

Tā kā saules apdeguma pazīmes nav jūtamas uzreiz, bet gan pēc dažām stundām, ir arī viens no galvenajiem tūlītējas un efektīvas ārstēšanas šķēršļiem. Jo ātrāk tiek pamanīts saules apdegums, jo efektīvāka ārstēšana.


Saules izraisītie sejas apdegumi
Seja no saules apdegumiem cieš biežāk kā pārējās ķermeņa daļas, taču diemžēl apdegums uz sejas ne vienmēr ir uzreiz vizuāli pamanāms. Tā kā sejas āda ir teju nepārtrauktā saskarsmē ar saules stariem, bieži vien vienīgais, kas liecina par apdegumu, ir apsārtums un tūska. Nereti ir situācijas, kad saules apdegumi uz sejas tiek konstatēti jau tādā stadijā, kad nepieciešama ārstēšana.
 

Nekādā gadījumā uz apdegumiem nevajag likt neko taukainu un eļļainu, jo tie uz ādas veido plēvīti, kas rada termosa efektu - aiztur karstumu tur, kur āda būtu jādzesē.

 

Maigā sejas āda nelabvēlīgajai apkārtējās vides iedarbībai atkarībā no esošā gadalaika – saulei, nokrišņiem, vējam un salam - ir pakļauta ik dienas. Ņemot vērā nepārtraukto sejas ādas pakļaušanu tik lielai slodzei, aizsarglīdzekļi ir jālieto vienmēr, bet vasaras periodā tie ir jāizvēlas ar spēcīgāku aizsargfaktoru un jāizmanto biežāk.

Tie, kas iespējami ilgāk vēlas saglabāt jauneklīgu ādas izskatu, nedrīkst aizmirst, kailgstoša ultravioleto staru iedarbība uz cilvēka ādu veicina priekšlaicīgu tās novecošanos, pigmentāciju plankumu un dzimumzīmju parādīšanos. Tieša ultravioleto staru iedarbība var izraisīt arī ādas virsējo slāņu iekaisumu.
 

Kopumā ir 3 apdegumu veidi -  termiski apdegumi, ķīmiski apdegumi un saules apdegumi. Saules apdegumiem raksturīgas izpausmes:

  •     Ādas apsārtums;
  •     Sāpīgas sajūtas;
  •     Ar šķidrumu pildītu pūslīšu parādīšanās uz ādas;
  •     Ādas lobīšanās apdeguma vietā;
  •     Ķermeņa temperatūras paaugstināšanās.


Apdegumu ārstēšana
Pirmā rīcība, lai izvairītos no sāpēm un veicinātu apdegumu ātrāku sadzīšanu – jālieto efektīvs krēms pēc apdegumiem. Tā iedarbība ir krietni prognozējamāka kā neskaitāmu tautas līdzekļu izmēģināšana. Protams, ka ir arī iedarbīgas tautas metodes, taču nepareiza to pielietošana var izrādīties ne vien neefektīva, bet pat nodarīt lielāku ļaunumu par jau esošo.

Reklāma
Reklāma

Nekādā gadījumā uz apdegumiem nevajag likt neko taukainu un eļļainu, jo tie uz ādas veido plēvīti, kas rada termosa efektu - aiztur karstumu tur, kur āda būtu jādzesē. No tautas līdzekļiem der skābpiena produkti, ja vien uz ādas nav strutainu pūtīšu. Palīdz arī alvejas sula, vēsa melnās vai kumelīšu tējas komprese.

Diemžēl nereti komplektā ar saules apdegumiem tiek gūts arī karstuma dūriens. Sāpes savu kulmināciju sasniedz aptuveni 4 stundas pēc uzturēšanās saulē un ilgst 2-3 dienas, notiek ādas lobīšanās. Jāzina, ka atkārtoti ādas apdegumi veicina ādas novecošanos un palielina risku iegūt ādas vēzi. Šādiem riskiem visvairāk ir pakļauti cilvēki ar gaišu ādas un matu krāsu, jo viņu organismā ir nepietiekošs melanīna daudzums, turklāt arī atsevišķu medikamentu lietošana paaugstina jūtību pret saules stariem. Pie šādiem medikamentiem ir pieskaitāmas antibiotikas, trankvilizatori, urīndzenošie līdzekļi, zāles diabētiķiem u.c.


Pirmās pakāpes apdegumiem būs līdzēts, ja pilnība izvairīsieties no apdegušo zonu saskarsmes ar saules stariem, nepieciešams pietiekama daudzumā nodrošināt adu ar mitrinošiem līdzekļiem.

Otrās pakāpes apdegumu gadījumā nepieciešamas atjaunojošas procedūras, kā arī nepieciešams veikt piesardzības pasākumus, lai izvairītos no infekcijas iekļūšanas ādā.
 

Ja jūsu āda pēc sauļošanās kļuvusi sarkana, rīkojieties šādi:

  •    Lietojiet bezrecepšu pretiekaisuma līdzekli, lai mazinātu sāpes un iekasumu;
  •     Apdegušo vietu nepieciešams atvēsināt. Aukstums mazinās iekaisumu un novērsīs ādas turpmāku karšanu;
  •     Ieteicams lietot spreju pēc sauļošanās, kas bagātināts ar ādu nomierinošām sastāvdaļām;
  •     Var izmantot alvejas gēlu, taču, iegādājoties to, pievērsiet uzmanību, lai tā sastāvā būtu 100% aloe vera;
  •     Pastiprināti dzeriet ūdeni, jo līdzās gūtajiem apdegumiem, organisms ir zaudējis lielu ūdens daudzumu;
  •     Izmantojiet E vitamīnu kapsulās un uzklājiet to uz apdegušās zonas;
  •     Pēc apdegumu rašanās nekad nelietojiet nekādas eļļas un taukus, jo tādejādi tiks bloķēta ādas atdzišana un sāpes var kļūt intensīvākas;
  •     Nedodieties saulē bez aizsargkrēma.
  •     Nepieciešamības gadījumā versieties pie ārsta

 

Materiāls publicēts sadarbībā ar skaistuma portālu www.intensa.pro