Laulāties turpmāk varēs arī brīvā dabā

Turpmāk jaunie pāri savu oficiālo laulību vietu varēs izraudzīties arī ārpus dzimtsarakstu nodaļām, to paredz šodien Saeimā pieņemtais, no jauna sagatavotais Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums. Tiesa, tiem, kuri jau priecājas par šo jaunumu, būs nedaudz jāpagaida, jo Tieslietu ministrija pusgada laikā vēl tikai sola sagatavot īpašus Ministru kabineta noteikumus, kas noteiks kārtību un izmaksas šādām laulībām. 

Foto iesūtīja Marika Bočkova - Masione.

FOTO: Mammamuntetiem.lv

Foto iesūtīja Marika Bočkova - Masione.

Laulības pie ezera, jūras krastā vai gaisa balonā

Saeima šodien ir pieņēmusi jaunu Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likumu, izdarot apjomīgus grozījumus Civillikumā, būtiski modernizējot tā Ģimenes tiesību daļu un risinot problēmas pašreizējā regulējumā, kas skar laulības noslēgšanu un šķiršanu, laulāto mantiskās attiecības, paternitāti, aizgādnību, adopciju, uzturlīdzekļus un citus ģimenes tiesību aspektus.

 

Personas, kas vēlēsies laulāties, laulības varēs noslēgt arī citās tam piemērotās telpās vai vietās.

 

Patlaban likumā noteiktajam ierobežojumam laulāt tikai dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā mūsdienās vairs nav būtiska pamatojuma, un daudzi jaunie pāri laulības vēlas slēgt, piemēram, brīvā dabā vai muzejā.

Tieslietu ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Sigita Vasiļjeva mammamuntetiem.lv atzina - ja dzimtsarakstu nodaļas amatpersona uzskatīs, ka personu izvēlētā vieta nav piemērota laulību reģistrācijai, laulības reģistrāciju šajā vietā varēs atteikt. Saskaņā ar likumprojektā paredzēto sešu mēnešu laikā no šā likumprojekta spēkā stāšanās Ministru kabinets izdod likumpakārtotos tiesību aktus. Līdz ar to laulību reģistrācijas kārtība ārpus dzimtsarakstu nodaļas telpām tiks noteikta Ministru kabineta noteikumos.

 

Grozījumi Civillikumā arī paredz atteikties no laulību izsludināšanas pirms laulības slēgšanas, jo pašlaik šī prasība ir novecojusi un vairs nepilda vēsturisko funkciju - informēt sabiedrību par paredzamo laulību. Turklāt ziņas par laulību laiku un cita informācija ir privāta, un to nebūtu nepieciešams izplatīt.

Izmaiņas noteic, ka iesniegumi un citi laulības noslēgšanai nepieciešamie dokumenti būs jāiesniedz dzimtsarakstu nodaļā neatkarīgi no tā, kur laulība tiks noslēgta - dzimtsarakstu nodaļā vai baznīcā. Tas nepieciešams, lai nodrošinātu pilnīgu informācijas apriti par noslēgtajām laulībām. Nereti garīdznieki likumā noteiktajā termiņā nepaziņo attiecīgajai dzimtsarakstu nodaļai par laulāšanu, kas rada nepilnības laulību reģistrā. Laulību varēs noslēgt ne agrāk kā viena un ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc nepieciešamo dokumentu iesniegšanas, ja netiks konstatēti likumā noteiktie šķēršļi.

Reklāma
Reklāma

 

Laulību šķiršanā par iemeslu kalpos arī jebkāda veida vardarbība

Likuma izmaiņas skar arī laulību šķiršanu. Ja laulātie dzīvo šķirti mazāk nekā trīs gadus, tiesa laulību varēs šķirt arī gadījumā, ja tās iziršanas iemesls ir laulātā fiziska, seksuāla, psiholoģiska vai ekonomiska vardarbība pret laulāto, kas pieprasa laulības šķiršanu, vai vardarbība pret viņa bērnu vai laulāto kopīgo bērnu.

Tiek paplašinātas arī paternitātes atzīšanas iespējas. Paternitāti varēs atzīt arī uz bērna mātes, bērna mātes vīra vai bērna mātes bijušā vīra un bērna bioloģiskā tēva kopīga iesnieguma pamata.

Civillikuma jaunā redakcija nosaka personu loku, kas nedrīkst būt adoptētāji, precizē kārtību, kādā aizbildnis var adoptēt savu aizbilstamo, kā arī paredz virkni citu izmaiņu un precizējumu attiecībā uz adopciju.

Apjomīgās izmaiņas likumos nepieciešamas, jo 1937.gadā pieņemtajā Civillikumā ietvertā ģimenes tiesību regulējuma normas ir novecojušas un vairs nespēj pilnībā apmierināt mūsdienu sabiedrības vajadzības. Savukārt jauns Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likums tika izstrādāts, ņemot vērā, ka nepieciešamās izmaiņas līdzšinējā 2005.gada likumā pārsniegtu pusi no likumā iesniegtajām normām.

Jaunais ģimenes tiesību regulējums stāsies spēkā 2013.gada 1.janvārī. 

 

Materiāla tapšanā palīdzēja Saeimas Preses dienests.