Grūtniecība un kāju veselība

 09. aprīlis 2009 10:00 Raksts  skatījumi: 16749

Grūtniecības laikā mainās sievietes fizioloģija — augot dzemdei, mainās arī venozās atteces apstākļi pa iegurņa vēnām, kas ietekmē asinsriti kopumā. Nereti rodas problēmas ar vēnām jeb tā saucamā vēnu varikoze. Kā no tām izvairīties, plānojot grūtniecību, stāsta Veselības centra 4 asinsvadu ķirurgs Ints Ūdris.Foto iesūtījusi Alise Sērmolīte-Skudrīte. Attēlā redzami modeļi nav raksta varoņi!


Gaidot bērniņu, sievietes organismā mainās hormonālais līmenis. Paaugstinās gan estrogēnu līmenis (tas palielina asinsvada sieniņas caurlaidību, tāpēc vairāk novēro kāju tūsku), gan progesterona līmenis (tas atslābina organisma saistaudus, lai mazulis var ērti attīstīties, arī vēnas sieniņu). Atslābušajā vēnā vārstules vairs nevar veikt savu uzdevumu, un asinis gravitācijas spēka iedarbībā, kā arī spiediena dēļ mazajā iegurnī sāk plūst pretējā virzienā, radot venozo asiņu sastrēgumu. Ilgstoši esot šādai situācijai, vēnas sieniņa zaudē savu elastību un, piedzimstot mazulim, lielākoties neatgriežas sākotnējā stāvoklī.

Pirms grūtniecības iestāšanās
Visbiežāk varikozes cēlonis ir iedzimtība, tāpēc, ja jūsu ģimenē mātei vai citam tuvam radiniekam ir vēnu varikoze, tas palielina risku, ka tā var veidoties arī jums. Lai izvairītos no sarežģījumiem grūtniecības laikā, jau plānojot mazuli, vajadzētu apmeklēt flebologu un veikt diagnostiku. Ja ir varikozas vēnas, jālemj par ārstēšanas taktiku pirms grūtniecības iestāšanās un profilaksi tās laikā, jo grūtniecība paaugstina risku veidoties trombiem, un varikozas vēnas ir ideāla „augsne” šim procesam. Kāju vēnas var izmeklēt ar Duplex US metodi, aptuveni 10–20 minūšu laikā iegūst precīzu informāciju par dziļo un virspusējo vēnu stāvokli; tiek noteikts, vai vēnas ir slimas un operējamas, vai asinsvadi ir veseli, tuvu ādai un traucē tikai kosmētiski. Dažkārt uz kājām vizuāli ir redzamas zilganas vēnas (kapilāru tīklojums), taču tās ir pilnīgi veselas. Visbiežāk šā kosmētiskā defekta vaininiece ir plānā āda, caur kuru labi redzams asinsvadu tīklojums.

Iespējamie risinājumi
Atkarībā no vēnu problēmas iespējami dažādi risinājumi. Ja diagnostikas laikā konstatē, ka stumbra vēnas ir veselas, bet ir bojāti tikai sānu zari, turklāt vizuāli traucē sīko kapilāru tīklojums, to var novērst pārdesmit minūšu laikā, izmantojot putu skleroterapiju (atsevišķos gadījumos arī ar transkutāno lāzerterapiju), neiejaucoties ķirurģiski.
Ja bojātas stumbra vēnas, iespējams veikt klasisko vēnu operāciju vai lāzeroperāciju. Savukārt, ja bojāti arī vēnu sānu zari, šo operāciju var kombinēt ar Varadija metodi, kad, veicot sīkus griezienus ādā (1–2 mm), tiek izņemti slimie vēnu zari, tādējādi vienas operācijas laikā likvidējot jebkuras vēnu slimības sekas.
Hronisku vēnu mazspēju ārstēšanai patlaban priekšroka dodama mazinvazīvām metodēm, tādām kā endolumināla vēnu lāzerkoagulācija (EVLT) vai endolumināla radiofrekvences obliterācija (RFO), nevis morāli novecojušajai klasiskajai operācijai. Vēnu endoluminālā slēgšana ar radiofrekvences metodi un lāzerterapijas attīstība devusi ieguldījumu pacienta komfortā. Jāatzīst, ka vismodernākās tehnoloģijas vēnu ārstēšanai Baltijā un pat daudzu Eiropas valstu kontekstā ir pieejamas tikai Rīgā, Veselības centrā 4. Šīm operācijām ir virkne priekšrocību! Modernās ģenerācijas lāzervadi, ievadot tos vēnā, izstaro gaismu cirkulāri vienmērīgi pa apli uz vēnas sienām, ar impulsiem slēdzot to, kas pēc tam uzsūcas audos. Šī tehnoloģija mazina sāpju simptomus pēc operācijas un veicina vēl straujāku atveseļošanos. Turklāt garo viļņu lāzertehnoloģijas nodrošina, ka lāzervadu var izmantot tikai vienai operācijai.
RFO metode, kad vēnas slēgšanai atšķirībā no lāzera izmanto siltuma enerģiju, nevis gaismu, kļuvusi par izvēles metodi. Šī tehnoloģija ir pilnībā datorizēta — ar t° kontroli vēnas iekšienē un autorizētu ciklu, izslēdzot cilvēciskā faktora kļūdas.
Lai garantētu precizitāti, operācija notiek ultrasonogrāfijas kontrolē. Šīs lāzeroperācijas veic lokālā anestēzijā, atsāpinot tikai bojāto vēnu. Tātad operācijas laikā lietotā vietējā anestēzija ir saudzējošāka, drošāka un lētāka pacientam, līdz ar to operāciju var veikt jebkurā vecumā un neatkarīgi no vispārējā veselības stāvokļa. Atšķirībā no citām lāzerprocedūrām šai nav svarīga ādas iesauļojuma pakāpe, jo to izdara zem ādas. Tāpēc šīs vēnu lāzeroperācijas var veikt vasaras sezonā vai arī tad, ja apmeklē solāriju. Turklāt pēc operācijas nav rētu — tiek sasniegts vēlamais kosmētiskais efekts. Visbeidzot pacients pēc operācijas uzreiz var doties mājup un otrajā dienā atsākt darba gaitas, nekaitējot karjerai.

Kompresijas zeķes

Sievietēm, kurām varikozu vēnu vēl nav, bet ģimenē varikoze sastopama vairākās paaudzēs, iestājoties grūtniecībai, vajadzētu sākt nēsāt speciālas kompresijas zeķes, kuras, saspiežot kāju no ārpuses, saspiež arī atslābušās vēnas, nostādot vēnu vārstules savās vietās un uzlabojot venozo plūsmu. Šādas zeķes visā pasaulē iesaka grūtniecēm, jo tās ievērojami samazina kāju nogurumu un tūsku dienas beigās. Tā kā zeķes jāizvēlas savai kājai atbilstošas, tas nozīmē, ka vajadzētu apmeklēt vēnu speciālistu, veikt precīzus kājas mērījumus, lai aptiekā iegādātos atbilstīgu zeķi. Ja zeķe nav konkrētajai kājai piemērota, tā var radīt nepatīkamu spiediena sajūtu gan potītes apvidū, gan pacelē, kā arī izraisīt virkni nevēlamu blakusparādību vai arī pilnībā nedot nekādu efektu.

Lai izvairītos un mazinātu venozo sastrēgumu, svarīgi arī ievērot dažus „zelta likumus”:

•     Normalizē ķermeņa svaru.
•     Daudz kusties, sevišķi ieteicams staigāt, peldēt, braukt ar velosipēdu pastaigas režīmā, slēpot. Nav ieteicams nodarboties ar sporta veidiem, kuri sasprindzina vēdera presi vai ir saistīti ar straujām kustībām (teniss, basketbols, volejbols, futbols, smagatlētika utt.).
•     Necel smagumus.
•     Sēžot kājas centies novietot augstāk un nekrustot kāju pār kāju.
•     Naktī gultas kājgali pacel par 10–15 cm augstāk, lai nodrošinātu labāku venozo atteci.
•     Valkā ērtus apavus uz vidēji zema papēža (3–4 cm).
•     Aizmirsti par karstām vannām, pasīvu sauļošanos.
•     Uzlabo zarnu darbību, lietojot daudz šķiedrvielu. Nepieļauj aizcietējumu veidošanos.
•     Lieto pietiekami daudz šķidruma (divus litrus dienā).
•     Nesmēķē.
•     Pārnākot mājās no darba, kājas izmasē ar vēsu dušu un veic venozo atteci veicinošus vingrojumus.

Ja darbs stāvošs...

•     Ik pēc divām trim stundām apsēdies, kājas paceļot augstāk, un veic kāju drenējošu pašmasāžu.
•     Stāvot pārmaiņus pašūpojies no pirkstgaliem uz papēžiem, tādējādi nodarbinot ikru muskulatūru.

 Ja darbs sēdošs...
•     Ik pēc trim četrām stundām piecelies un nedaudz izkusties, maksimāli nodarbinot ikru muskulatūru.
•     Nekrusto kāju pār kāju.
•     Raugies, lai krēsla mala nenospiež augšstilbu.
•     Centies kājas novietot augstāk uz kāda soliņa.

Visas šīs rekomendācijas, īpaši zeķu valkāšana, ir aktuālas vēl sešas nedēļas pēc dzemdībām, jo tikai tad mazinās fizioloģiskā tendence pastiprināti veidoties trombiem jeb hiperkoagulācijai. Tālākā ārstēšanas un profilakses taktika jaunajai māmiņai ir atkarīga no tā, vai vēnu varikoze ir izveidojusies vai nav. Ja varikoze neveidojas, dzīve atgriežas ierastajās sliedēs, bet, ja vēnu varikoze ir izveidojusies, jāturpina nēsāt kompresijas zeķes, jāapmeklē asinsvadu ķirurgs jeb flebologs un kopīgi jāizlemj par tālāko ārstēšanas plānu. Vēnu operācijas vai skleroterapiju var plānot tikai pēc tam, kad beidz bērniņu barot ar krūti, jo tikai tad sievietes hormonālais stāvoklis atgriežas sākotnējā stāvoklī.

Autore: Ilze Apine, Veselības centrs 4
 0 Pievienot komentāru

Lasi vēl

Reklāma

Kategorijas

Aktuāli

Jaunākais portālāLasīt vairāk

Jaunākie rakstiLasīt vairāk